INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ASIEI 2011

Australia - Japonia, finala de cinci stele a Cupei Asiei 2011

Articol de GSP - Publicat miercuri, 26 ianuarie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 26 ianuarie 2011 13:30

Naţionala Australiei s-a calificat în finala Cupei Asiei după ce a spulberat Uzbekistanul cu 6-0, ultimele 3 goluri fiind marcate după minutul 75.

Primul gol al serii a picat în minutul 5, semnat de Harry Kewell, după care au venit pe rînd reuşitele lui Ognenovski ('35), Carney ('65), Emerton ('74), Valeri ('82) şi Kruse ('83).

"Gazdele" au fost nevoite să evoleze în 10 oameni din minutul 67, atunci cînd Bakayev a văzut al doilea cartonaş galben al partidei şi a plecat direct spre cabine.

Înainte de meci, recordul pentru cea mai mare diferenţă de scor era deţinut de Japonia, care a învins cu 5-0 Arabia Saudită, în grupa B.

În cealaltă semifinală, Japonia a trecut cu greu de Coreea de Sud, naţională pe care a putut să o învingă doar la penalty-uri, după ce la finalul timpului regulamentar scorul era 2-2.

Australia şi Japonia se vor întîlni sîmbătă, în finala competiţiei asiatice, meci care va începe la ora 17.00 şi se va desfăşura pe stadionul Khalifa International, din Doha. În finala mică, de vineri, Uzbekistan se luptă cu naţionala Coreei de Sud pentru medalia de bronz.