INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - REAL MADRID 0-4

FOTO + VIDEO Barcelona, umilită de Real Madrid! Trupa lui Ancelotti e în finala Cupei Spaniei » Karim Benzema, MVP

Barcelona - Real Madrid // foto: Guliver/gettyimages +9   FOTO
Barcelona - Real Madrid // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat miercuri, 05 aprilie 2023 22:23 / Actualizat joi, 06 aprilie 2023 11:13

După 0-1 în tur, pe „Santiago Bernabeu”, Real Madrid a făcut un meci perfect pe „Camp Nou”. A învins-o pe Barcelona cu 4-0 și s-a calificat în finala Cupei Spaniei. Karim Benzema a fost omul meciului, reușind un hat-trick.

• Vrei să mergi într-o excursie de vis în Spania? Hai alături de Gabi Balint, pe 7 mai, chiar la Sevilla! Detalii AICI
  • Osasuna – Real Madrid e finala Cupei Regelui Spaniei. Meciul se va juca pe 6 mai, la Sevilla
  • E prima finală pentru Real Madrid după 8 ani

La adăpostul victoriei din tur, Barcelona a început meciul în ofensivă, controlând partida, fără însă să aibă ocazii importante. Madrilenii au dat lovitura în finalul primei reprize, pe contraatac.

După o ratare a lui Lewandowski, trupa lui Ancelotti a plecat pe un atac fulgerător. Rodrygo a pasat excelent pentru Vinicius, aflat la 11 metri de poartă.

Deși șutul său a fost respins inițial de pe linia porții de Kounde, mingea a intrat în plasă, chiar înainte ca Benzema să o atingă.

Real Madrid, show pe Camp Nou! Barcelona, umilită în Cupa Spaniei

După pauză, Real Madrid a ieșit mai bine. Iar în minutul 50, Karim Benzema făcut 2-0, cu un șut de la marginea careului.

Barcelona a încercat să revină în joc, prin Alejandro Balde și Raphinha, dar tot Real Madrid a marcat. Kessie l-a faultat în careu pe Vinicius, iar Benzema a făcut 3-0 din penalty (58).

Trupa lui Xavi nu a mai reușit să pună probleme, iar atacantul francez a făcut hat-trick-ul. După o fază perfectă, Karim Benzema a punctat în minutul 80 și a dus-o pe Real Madrid în finala Cupei Spaniei.

FINAL » Barcelona - Real Madrid 0-4

FOTO / Cele mai spectaculoase imagini din „El Clasico”

Barcelona - Real Madrid / foto: Guliver/Getty Images
+5 FOTO

Barcelona - Real Madrid, echipele de start

Barcelona: Ter Stegen - Araujo, Kounde, Marcos Alonso, Balde - S.Roberto, Busquets, Kessie - Raphinha, Lewandowski, Gavi
Rezerve: Pena, Tenas, Fati, Ferran Torres, Jordi Alba, Eric Garcia, Casado, Torre, Alarcon, Estani, Garrido
Antrenor: Xavi Hernandez

• Lui Xavi Hernandez i-au lipsit mai mulți oameni importanți, precum Pedri, Frenkie de Jong, Andreas Christensen și Ousmane Dembele, toți accidentați.

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Camavinga - Valverde, Kroos, Modric - Rodrygo, Benzema, Vinicius
Rezerve: Lunin, Lopez, Vallejo, Nacho, Hazard, Odriozola, Lucas, Tchouameni, Ceballos, Rudiger, Mariano

VIDEO Șut periculos al lui Benzema

VIDEO În minutul 10, tot stadionul a scandat „Messi, Messi, Messi”

Mai multe știri din Spania:

Aleksander Ceferin, anunț care îi sperie pe fanii Barcelonei în scandalul banilor dați șefilor arbitrilor: „Nu s-a prescris! E una dintre cele mai grave situații pe care le-am văzut”

Barcelona revendică titlul de campioană din 1937. Doar OPT echipe, toate din Valencia și Catalonia, au jucat atunci