INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Barthez șochează: ”În 2006, știam că nu vom câștiga finala CM!”

Barthez prinde mingea la înălțime în acea finală. Lângă el, Thuram, Sagnol și Perrotta // FOTO Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat vineri, 13 ianuarie 2017 00:00

Fostul portar al ”cocoșilor” a dat o declarație surprinzătoare despre acel eșec suferit în fața Italiei, 1-1, 3-5 la penaltyuri.

Fabien Barthez, 45 de ani, campion mondial și european cu Franța, a vorbit la SFR Sport despre cariera sa la "naționala" albastră și, la sfârșit, s-a oprit puțin și la ultimul său turneu final.

"Vom mai vorbi peste 20 de ani"

Fostul portar al lui Olympique Marseille a lansat o șarjă surprinzătoare: "În 2006, știam că nu vom câștiga finala CM!". A sugerat că a fost blat? Nimeni nu știe exact ce a vrut să spună. El a adăugat misterios: "Presimțire rea? Daaa... Vom mai vorbi peste douăzeci de ani". Și a început să râdă: "Nu e nevoie să explic".

Zidane, scăriță și eliminare

În acel meci, jucat în data de 9 iulie 2006 pe "Olympiastadion" din Berlin, "cocoșii" au deschis scorul rapid, Zidane, scăriță bară-gol din penalty (7), dar Materazzi a egalat la o lovitură de colț (19).

În prelungiri, Zidane a fost eliminat în minutul 110, după ce l-a lovit cu capul în piept pe Materazzi. Și squadra azzurra a câștigat la penaltyuri, 5-3.

87de selecții a avut Fabien Barthez în 12 ani la "naționala" Franței (1994-2006)