INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FREIBURG - BAYERN 2-2

Freiburg și Bayern Munchen au remizat, scor 2-2, în runda #24 din Bundesliga. foto: Imago Images +7   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 01 martie 2024 23:23 / Actualizat vineri, 01 martie 2024 23:35

Freiburg și Bayern Munchen au remizat, scor 2-2, în runda #24 din Bundesliga, iar bavarezii pot ajunge la 10 puncte de primul loc.

Gazdele aveau să deschidă scorul în minutul 12, când Christian Gunter a primit mingea de la Hofler și l-a învins pe Neuer cu un șut din afara careului. Mathys Tel ('35) a restabilit egalitatea cu un șut fabulos la colțul lung. Mingea s-a dus direct în vinclul porții.

S-a împăcat și cu fanii! Ce surpriză i-au făcut lui Șumudică liderii ultrașilor lui Gaziantep
TURCIA

Încă un pas greșit pentru Bayern Munchen

Musiala a marcat un gol superb în minutul 75. Tânărul jucător a intrat în careu din partea stângă, a driblat 3 adversari și a marcat cu un șut plasat la colțul lung.

Nu avea să fie ultimul gol al meciului. În minutul 87, după o aruncare de la margine, mingea a ajuns la Gregoritsch, care i-a pasat, spectaculos, cu talpa lui Holer, care a marcat cu o „bombă” la colțul lung.

După această remiză, Bayern se clasează pe locul doi, cu 54 de puncte, la 7 distanță de Bayer Leverkusen, care se va deplasa duminică, 3 martie, pe terenul celor de la Koln.

De cealaltă parte, Freiburg ocupă locul 9, cu 30 de puncte.

Freiburg - Bayern. FOTO: Imago Images
+3 FOTO

Sancțiuni dure dictate de UEFA contra lui Bayern după meciul tur cu Lazio din „optimile” Ligii Campionilor

Dayot Upamecano (25 de ani), fundașul lui Bayern eliminat în partida cu Lazio (0-1), de pe 14 februarie, a fost suspendat un meci din Ligă. Iar clubul bavarez va plăti o amendă de peste 50.000 de euro și are interzis să vândă bilete pentru fani la următoarea deplasare din competiție a campioanei Germaniei.

Bayern plătește pentru oalele sparte pe „Olimpico", în prima manșă a „optimilor" Ligii Campionilor cu Lazio (0-1). Dincolo de eșecul dureros, echipa lui Thomas Tuchel l-a pierdut la returul de pe 5 martie pe Dayot Upamecano, ce a comis penalty-ul în urma căruia echipa italiană a câștigat meciul și care a primit o etapă de suspendare din partea UEFA.

Comisia de Disciplină a forului continental a mai aplicat însă două sancțiuni din cauza comportamentului suporterilor munchenezi la Roma, cu torțe, petarde și alte obiecte aruncate în teren.

40.250 de euro amendă pentru aprinderea de rachete

UEFA a aplicat acum decizia suspendată pentru evenimentele din 16 octombrie 2023 și a decis să-i interzică lui Bayern să vândă bilete fanilor care ar fi vrut să facă deplasarea la următorul meci european, fie în „sferturile" Ligii (dacă bavarezii întorc rezultatul din tur), fie în stagiunea viitoare din Ligă.

Arabii anunță demiterea lui Reghecampf » Urmează ședința decisivă
Arabia Saudită
Georgina Rodriguez i-a lăsat mască pe critici! Cum a putut să apară pe podium, la Săptămâna Modei de la Paris