INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Bayern, primul eşec la Koln după 16 ani: 2-3! » Umilinţă

Articol de - Publicat luni, 07 februarie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 06 februarie 2011 19:01

Campioana a condus cu 2-0 la pauză, dar tot a pierdut. "Am dormit pe teren", se plînge căpitanul Lahm

O mulţime de contraperformanţe bavareze într-o singură zi. Întîia înfrîngere la Koln (2-3) după 16 ani; pentru prima oară din noiembrie 1997, după 455 de meciuri de Bundesliga, Bayern pierde un joc în care a avut un avantaj de două goluri. Şi e a treia partidă în acest sezon cînd primeşte trei goluri: 3-3 cu M'Gladbach, 5-3 cu Stuttgart şi 2-3 la Koln.

Dacă ar fi învins, ar fi fost pe locul secund. Acum, e pe 5, la 15 puncte de liderul Borussia Dortmund! Cum a lipsit Robben, pus la pat de gripă, cum au leşinat munchenezii.

"Cred că jucătorii de la Dortmund mor de rîs văzîndu-ne", s-a enervat preşedintele Rummenigge, în timp ce antrenorul Van Gaal a explodat: "Sînt dezamăgit, uluit şi furios. E incredibil ce s-a întîmplat". Iar căpitanul Lahm face haz de necaz: "Parcă am luat pastile de somn la vestiar şi am dormit 20 de minute după pauză".

"A fost probabil vina mea. Cred că, la pauză, le-am spus numai lucruri greşite. Poate am fost prea liniştit. Era 2-0 pentru noi"