INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA \ M'GLADBACH - BAYERN 2-2

Bayern s-a făcut de rîs în două minute: «Fără scuză!»

Articol de - Publicat duminica, 16 noiembrie 2008 00:00

Bayern s-a făcut de rîs, scăpînd din mîini victoria după ce-a avut 2-0 pe tabelă

Nicicînd în acest sezon n-a avut Bayern o deplasare mai uşoară decît ieri, la Monchengladbach. Un adversar docil în faţă, o mulţime de ocazii clare, un penalty clar neacordat în prima repriză şi 2-0 pe tabelă în minutul 65. Cu toate astea, proxima adversară a Stelei în Ligă (25 noiembrie) a terminat doar remiză. Impardonabil!

Cum a reuşit campioana Germaniei o asemenea contraperformanţă? Imediat după golul de 2-0, semnat de Ribery, în rîndurile oaspeţilor s-a instalat o anume pasivitate. Stare indusă chiar de antrenorul Jurgen Klinsmann, care, satisfăcut cu scorul din acel moment, a operat în 5 minute toate schimbările.

Gazdele au înregistrat pasul înapoi al adversarului şi şi-au încercat norocul. Urmarea? În numai 120 de secunde, din 0-2 au făcut 2-2, profitînd de gafele defensivei muncheneze. :O A fost a treia oară în acest sezon, după 2-2 cu Hamburg şi 3-3 cu Bochum, cînd Bayern a avut avantaj de două goluri pe tabelă şi s-a văzut egalată.

"Max", pasă de gol
Dintre românii prezenţi ieri pe gazon, doar Maximilian Nicu s-a remarcat. Integralist la Hertha, 2-1 cu Hamburg, el a dat pasa decisivă la golul doi al berlinezilor. Introdus în minutul 79 la Stuttgart în confruntarea cu Bielefeld (0-0), Ciprian Marica n-a reuşit nimic notabil. La fel ex-gălăţeanul Emil Jula, deşi a fost titular la Energie Cottbus (1-0 cu Karlsruhe). Înlocuitorul său din minutul 76, Jelici, a înscris golul victoriei gazdelor.