INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MECIURI ARANJATE

Blaturile se fac în Belgrad? Partizan e bănuită că a aranjat cele mai multe meciuri din Serbia!

Articol de - Publicat luni, 27 iulie 2015 00:00

În aceste meciuri, jucate în ultimii zece ani în fotbalul sîrb, s-au înscris goluri multe și rezultatele au fost întoarse după pauză. OFK - Steaua Roșie 2-6 (2-0) e acum anchetat de federație și poliție

"Uneori, casele de pariuri suspectează anumite meciuri din Serbia și le blochează. Dacă nu complet, măcar unele variante. De exemplu, 1 pauză, 2 final sau 2 pauză, 1 final ori miză pe număr de goluri", scrie tabloidul Blic, care are șase partide cu rezultate puse sub semnul întrebării.

4 goluria marcat Steaua Roșie în 10 minute (47-57) la 6-2 cu OFK

Maximum 8 goluri

În toate aceste confruntări bănuite de blat s-a înscris mult, minimum 4 goluri, maximum 8. Și în cinci dintre jocuri scorul a fost întors în repriza a doua. Mai mult. Nici o întîlnire fără implicarea cluburilor belgrădene! Partizan apare în 4 din 6 cazuri, Steaua Roșie, în două, iar OFK în alte două.

Ultimul a fost pe 19 iulie, OFK - Steaua Roșie. 2-0 în prima repriză, 2-6 la sfîrșit. După ce presa a tras alarma, semnalînd jocul suspect de slab al gazdelor după pauză și gafele uluitoare de la goluri, federația și poliția au deschis anchete separate.

Acuză ziariștii!

Noul antrenor al Stelei Roșii, Miodrag Bozovici, 47 de ani, ajuns la a 16-a echipă între 2000 și 2015, a atacat ziariștii pentru scandal.

"Știați că e blat încă de la 2-2, nu? Cum să mai dezmint, cînd voi oricum scrieți ce vreți?"

Bozovici, care a lipsit surprinzător de la ședința de pregătire de luni dimineața, imediat după meci, și-a continuat tirul asupra presei: "În orice altă țară, ați fi fost luați la întrebări. Cum de sînteți siguri că a fost trucat? De ce acuzați, aveți probe? Doar aici poți spune despre un om că e hoț și să nu pățești nimic!".