INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA » LIVERPOOL - ARSENAL 1-2

Calul troian

Articol de - Publicat luni, 14 decembrie 2009 00:00

"Tunarii" au cîştigat pe Anfield după 6 ani cu largul concurs al fundaşului gazdelor, Glen Johnson

Arsenal a revenit aseară pe podiumul Premier League, suflîndu-i lui Liverpool de sub nas toate punctele puse în joc. Meritul pentru această victorie e însă mai puţin al "tunarilor" şi mai mult al unuia dintre "cormorani".

Fundaşul dreapta Glen Johnson, pe care Rafa Benitez a dat nu mai puţin de 20,5 milioane de euro în vară, a fost un veritabil cal troian pe Anfield Road. El a marcat autogolul prin care Arsenal, altfel destul de apatică, a egalat pe tabelă.

Şi tot Johnson le-a deschis "tunarilor" drumul spre o nouă victorie la Liverpool după o aşteptare de şase ani. Rusul Arşavin l-a depăşit neaşteptat de uşor la 14 metri de poartă şi apoi l-a executat pe portarul Reina: 1-2. Liverpool? Şi-a adjudecat prima repriză, cînd Kuyt a şi deschis scorul, dar după gafele lui Johnson nu şi-a mai revenit.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”