INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  WOLFSBURG, TOT LA 3 PUNCTE ÎN FAȚ A LUI BAYERN

Cap la cap

Articol de - Publicat duminica, 03 mai 2009 00:00

Liderul a făcut scor cu Hoffenheim, 4-0, în timp ce münchenezii s-au chinuit cu Mönchengladbach, 2-1

În așteptarea duelului Hamburg - Hertha, în direct astăzi, la Sport Klub (18:00), VfL Wolfs­burg și campioana Bayern și-au adjudecat ieri avantajul terenului propriu. A diferit doar maniera în care s-au im­pus cele două pretendente la titlu.

En fanfare
Trupa lui Felix Magath a avut de-a face cu un Hoffenheim lipsit de griji. Cu toate astea, revelația turului i-a pus liderului numeroase probleme în prima repriză, Ba irosind două ocazii uriașe. VfL și-a revenit însă la reluare, iar mașina sa de goluri, cuplul Dzeko - Grafite, i-a năucit pe oaspeți. Bosniacul a reușit un hat-trick, în timp ce Grafite, excelent și pe post de servant, s-a mul­țumit să transforme un penalty.

Toni, ce ratări!
Pe cît de eficientă a fost Wolfsburg, pe atît de risipitoare s-a dovedit Bayern. Cu un nou antrenor pe bancă, Jupp Heynckes, campioana Germaniei a trăit periculos în confruntarea cu candidata la retrogradare Monchengladbach. A avut 2-1 pe tabelă la pauză, dar apoi și-a făcut singură viața grea, irosind ocazie după ocazie. Campionul ratărilor: Toni (4).

BIELEFELD - STUTTGART 2-2

Vlăduț, penalty cu greutate
Vlad Munteanu, din minutul 67 la Bielefeld, i-a pus piedică Stuttgartului lui Marica. După numai 120 de secunde de la introducerea în teren, la prima atingere a balonului, ex-dinamovistul a transformat un penalty cu greutate la ambii poli ai clasamentului. El a egalat la doi, menținînd astfel speranțele alor săi în salvarea de la retrogradare. Pe de altă parte, acest gol încasat și punctele pierdute ar putea-o costa scump pe VfB în lupta pentru titlu. Introdus în minutul 74, Marica l-a avut pe 3-2 în picior, dar șutul său s-a dus “alături”.