INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID

Carlo Ancelotti, încântat de Jude Bellingham după „dubla” reușită în El Clasico: „Arată ca un veteran, și noi suntem surprinși de prestațiile lui”

Jude Bellingham & Carlo Ancelotti
Jude Bellingham & Carlo Ancelotti Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 28 octombrie 2023 22:14 / Actualizat duminica, 29 octombrie 2023 16:11

Carlo Ancelotti (64 de ani) a avut doar cuvinte de laudă la adresa eroului din El Clasico, Jude Bellingham (20 de ani). Englezul a marcat ambele goluri ale Realului în victoria din deplasare contra Barcelonei, scor 2-1.

Real Madrid se menține pe prima poziție din La Liga, grație victoriei din „El Clasico”. Barcelona se află în acest moment pe locul 3, cu 24 de puncte, 4 mai puține decât marea rivală.

Cele mai savuroase glume după El Clasico: „Îl văd pe Bellingham așa mai des decât îmi văd familia”
BARCELONA - REAL MADRID 1-2

Jude Bellingham a făcut un prim „El Clasico” de vis! Tânărul mijlocaș englez a egalat scorul la 1-1 în minutul 68 cu un șut imparabil de la 25 de metri, apoi a adus victoria Realului în minutul 90+2 după ce a trimis balonul printre picioarele portarului advers.

Carlo Ancelotti: „În prima repriză am fost leneși”

Carlo Ancelotti a recunoscut la finalul partidei că elevii săi au făcut o primă repriză slabă: „Secretul jocului a fost diferența de atitudine de la prima la a doua repriză. În prima repriză am fost lenți, leneși, foarte puțin agresivi. A fost o primă repriză de uitat. Din fericire, a doua a fost diferită și am reușit să câștigăm”.

Carlo Ancelotti: „Bellingham arată ca un veteran”

Carlo Ancelotti a rămas surprins de evoluția lui Bellingham, cel mai în formă jucător al Realului: „A fost foarte eficient, primul gol a fost grozav. Suntem surprinși de Bellingham, mai ales de eficacitate, a marcat o mulțime de goluri. Poate ajunge ușor la 25 de goluri marcate, a început foarte bine.

+2 FOTO

Bellingham arată ca un veteran, are o atitudine foarte bună. Golul egalizator a schimbat dinamica, a fost mai multă putere din partea noastră și mai multă slăbiciune pentru Barcelona, care până atunci jucase mai bine. Sezonul este foarte lung, Barca este în continuare o echipă grozavă. Trebuie să luptăm pâna la final.

Bellingham, în acest moment, face o mare diferență. În ce poziție va fi la Balonul de Aur, nu știu. Nu știam că va fi un Balon de Aur luni. Nu știu, nu-mi pasă mult”.

Vezi și alte știri:

Vinicius, greu de stăpânit în El Clasico » Ancelotti l-a luat furios de mână și l-a trimis pe bancă
EL CLASICO
Xavi, reacție fermă după El Clasico: „Nici măcar o remiză nu merita Real Madrid”