INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA ITALIEI » INTER - LAZIO 1-2

Ce chinezărie!

Articol de - Publicat duminica, 09 august 2009 00:00

Vinovat la golul doi, Chivu a terminat meciul de la Beijing în genunchi. Asediul interist s-a spart în cioburi şi Lazio a cîştigat ieri trofeul

Pe 6 mai 1998, Inter cucerea Cupa UEFA la Paris (3-0) într-o finală cu Lazio. La mai bine de 11 ani şi 8.000 km distanţă, echipa romană şi-a luat revanşa în Supercupa Italiei. În "Cuibul de pasăre" din Beijing, unde s-au înghesuit ieri 65.000 de chinezi, campioana a cedat cu 2-1.

N-a fost nici un duel românesc, pentru că Ştefan Radu a fost ţinut pe bancă de antrenorul lazial Ballardini. Chivu, în schimb, a jucat din primul minut, făcînd cuplu în centrul defensivei cu Lucio în noul sistemul testat de Mourinho în amicale. Căpitanul "naţionalei" nu a avut probleme o repriză, cînd meciul a fost echilibrat, cu trei ocazii, irosite de Muntari, Lucio, respectiv Zarate.

După pauză, terenul s-a înclinat către careul lui Muslera, bombardat din toate poziţiile de trupa lui Mourinho. Eto'o l-a iertat însă, ratînd cu poarta goală, şi partida a basculat neaşteptat în sens invers. Julio Cesar nu a avut acelaşi noroc şi Matuzalem a punctat la o fază de biliard. Pe contraatac, Lazio a mai lovit imediat, speculînd apărarea avansată a Interului. Chivu a ieşit prost la ofsaid şi nu l-a mai prins pe Rocchi, care a dublat diferenţa cu un lob elegant. Nici cu Zarate nu s-a descurcat, primind pe final şi un "galben". Golul lui Eto'o n-a fost suficient. Tot camerunezul i-a anulat reuşita lui Milito (ofsaid) şi asediul cu patru atacanţi s-a spart în cioburi.

"Sînt foarte mulţumit de jocul echipei, dar nu şi de rezultat. Puteam cîştiga cu 3-1, pentru că înainte să primim gol am avut 12-14 ocazii"
Jose Mourinho, antrenor Inter

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni