INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - STOKE 7-0

Chelsea a umilit-o pe Stoke, scor 7-0 şi se apropie de titlu!

Articol de - Publicat luni, 26 aprilie 2010 00:00

Albaştrii au făcut ravagii ieri în apărarea lui Stoke: 7-0! Chelsea e din nou lider

O zi. Atît s-a bucurat Manchester United de revenirea în fotoliul de lider, după victoria împotriva lui Tottenham (3-1). Ieri, Chelsea a făcut o demonstraţie de forţă pe Stamford Bridge, reducîndu-i la statut de jaloane pe jucătorii lui Stoke City (7-0), şi a trecut din nou pe primul loc.

La pauză, meciul era practic jucat. Albaştrii aveau deja 3-0. Omul zilei, Salomon Kalou: "triplă" şi un penalty obţinut. Printre cei 5 nou intraţi în primul unsprezece, faţă de etapa trecută, ivorianul s-a aflat mereu unde trebuia. La capătul centrării lui Drogba, pentru 1-0, sau pe direcţia balonului respins de portarul Sorensen, pentru a-l expedia în plasă (2-0). Iar în minutul 44 a scos şi o lovitură de pedeapsă, transformată de Lampard: 3-0.

Albaştrii şi-au continuat show-ul şi după reluare. Kalou a deschis o nouă serie, Lampard l-a imitat cu o execuţie de mare maestru, iar în final, Sturridge şi Malouda au dus scorul la 7-0! Cea mai mare diferenţă la care au cîştigat albaştrii în acest sezon. Dar aşa s-a spus şi după 7-1 cu Villa...