INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - ARSENAL 2-0

Chelsea nu cedează tronul » I-a lichidat Drogba!

Articol de - Publicat luni, 08 februarie 2010 00:00

"Dubla" atacantului ivorian a decis derbyul londonez (2-0) şi trupa lui Carlo Ancelotti a eliminat-o din ecuaţia luptei pentru titlu pe Arsenal

Numai o noapte a rezistat Manchester United la şefia Premier League. Chelsea a refăcut avansul de două puncte faţă de campioană şi a eliminat-o din cărţile pentru titlu pe Arsenal.

Triumful din derbyul londonez (2-0) a fost decis în primul sfert al partidei. Drogba vrea să ţină aproape de Rooney şi i-a lichidat ieri aproape de unul singur pe "tunarii" lui Wenger. Ajuns la 17 reuşite (4 mai puţin decît Wayne), atacantul ivorian a punctat mai întîi de lîngă bară, la pasa cu capul trimisă de Terry, craiul fără banderolă. Apoi a slalomat superb prin careu şi l-a executat la colţul scurt pe Almunia. Spre final, Drogba a ratat "hat-trick"-ul, cu o execuţie extraordinară din lovitură liberă de la 22 de metri care a fulgerat bara transversală.

Era minutul 84 şi al patrulea şut cadrat reuşit de Chelsea, faţă de 6 cîte avea Arsenal! Dar şi ultima fază creată de Didier, aplaudat în picioare de fani la schimbarea din prelungiri.

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”