INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ŢSKA MOSCOVA - ZENIT ST. PETERSBURG 2-2

"Clasa 10A îţi urează baftă" » ŢSKA a jucat în derby-ul cu Zenit cu un portar de 16 ani!

Colegii de clasă i-au transmis mesaje de încurajare lui Reviakin (foto: Sovsport.ru) +1   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 03 martie 2012 00:00 / Actualizat sambata, 03 martie 2012 16:15

Din cauza absenţelor celor doi portari titulari, Akinfeev şi Chepchugov, buturile celor de la ŢSKA Moscova în derby-ul cu Zenit au fost apărate de un tînăr de 16 ani!

Şansa tînărului Reviakin a fost eliminarea lui Chepchugov din ultima etapă a anului 2011. Rezerva lui Akinfeev a primit roşu în minutul 86 al partidei cu Anji Mahacikala, fiind înlocuit chiar de Serghei Reviakin.

La debutul său în prima ligă, portarul avea 16 ani şi 239 de zile. Acesta a doborît două recorduri. A devenit cel mai tînăr portar din istoria campionatului rus, dar şi cel mai tînăr fotbalist al celor de la ŢSKA, depăşind cu opt zile borna de 16 ani şi 247 de zile, stabilită de Vladislav Radimov în 1992.

Dacă Chepchugov nu a putut juca, Akinfeev este o absenţă de lungă durată la ŢSKA, fiind accidentat. Astfel, Reviakin a fost singurul portar pe care ŢSKA îl putea introduce pe teren!

Urări de la colegi :D
Reviakin a fost încurajat de colegii din liceu. El învaţă în clasa a 10-a A la Şcoala cu numărul 704 din Moscova, unitate de învăţămînt la care a studiat şi Akinfeev.

"Nu prea trece el pe la şcoală. Ultima oară l-am văzut pe aici înainte de Anul Nou. Totuşi, mă mai întîlnesc cu el pe stradă, îmi promite mereu că va veni şi îşi va da testele", a declarat pentru Sovetsky Sport unul din profesorii acestuia.

Colegii şi prietenii lui Reviakin i-au scris un mesaj pe tablă. "Serega, suntem alături de tine! Sperăm şi credem!", i-au transmis adolescenţii.

Meciul s-a încheiat la egalitate
Meciul dintre ŢSKA şi Zenit s-a terminat egal, 2-2. Oaspeţii au deschis scorul prin Kerjakov, după doar 18 secunde, dar Dzagoev a egalat un sfert de oră mai tîrziu (16). Acelaşi Kerjakov şi-a dus echipa în avantaj în repriza secundă, situaţia pe tabelă fiind egalată de Musa.

Vezi mai jos o intervenţie excelentă marca Reviakin!

95 este numărul purtat de Reviakin, reprezentînd anul naşterii portarului

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”