INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA / SANTANDER - BARCELONA 1-2

Dacă nu Messi, atunci cine?

Articol de GSP - Publicat luni, 02 februarie 2009 00:00

Barcelona îşi continuă şirul meciurilor fără înfrîngere în campionat. Cu victoria de aseară, 2-1 la Santander, a ajuns la 20 în 21 de etape! Aşa cum o arată şi scorul final, catalanilor nu le-a fost deloc uşor cu Racing. Gazdele i-au ţinut în şah mai bine de o repriză, iar la un moment dat au avut chiar avantaj pe tabelă, gol Zigici, din penalty (56). Numai că antrenorul Pep Guardiola a găsit imediat mutarea cîştigătoare. L-a trimis în teren pe Lionel Messi (foto), de pe banca cealaltă Lopez Muniz i-a replicat cu Sepsi, dar a-l marca pe argentinian a fost prea mult pentru ex-bistriţean. Messi a rezolvat totul cu o "dublă" reuşită în interval de un sfert de oră (65-81). Pînă la final nu s-a mai întîmplat nimic, chiar dacă Barca a terminat în nouă oameni, după eliminările lui Marquez şi Pique. (Aurelian Botezatu)