INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COREEA DE SUD

Dan Petrescu a pierdut finala Cupei » Coșmar pentru Jeonbuk în a doua repriză

Articol de - Publicat sambata, 04 noiembrie 2023 08:47 / Actualizat sambata, 04 noiembrie 2023 10:20

Dan Petrescu (55 de ani) și Jeonbuk a pierdut azi finala Cupei Coreei de Sud, după 2-4 cu Pohang Steelers.

La începutul sezonului finala Cupei era programată în dublă manșă, dar ulterior a fost decis să fie un sigur meci. Iar partida de azi s-a jucat pe terenul lui Pohang Steelers, spre nemulțumirea lui Dan Petrescu, care a atacat decizia după semifinale.

Cu toate acestea, trupa lui Dan Petrescu a prestat un joc bun. A început curajos, a deschis scorul, dar a fost egalată până la pauză. În partea a doua, Jeonbuk a făcut 2-1, dar nu a putut ține de scor. Gazdele au punctat de trei ori și au câștigat marele trofeu.

Cât de bine se pricepe antrenorul Becali? » Bilanț șocant la jumătatea sezonului regulat
FCSB

Dan Petrescu și Jeonbuk au pierdut finala Cupei Coreei de Sud

După doar 17 minute, elevii lui Dan Petrescu au deschis scorul, grație reușitei lui Song Min-Kyu. Totuși, nu au intrat în avantaj la pauză. Pohang a egalat în minutul 44, prin mijlocașul Chan-Hee Han.

În partea secundă, tot Jeobunk a început mai bine. Iar în minutul 50 a făcut 2-1, după ce Gustavo a transformat un penalty.  Finalul a fost unul de coșmar pentru Jeonbuk și Dan Petrescu. Gazdele au punctat două ori în trei minute: Zeca în minutul 74 și Kim Jong-Woo, în minutul 77.

Trupa lui Dan Petrescu a forțat pe final golul egalizator, dar tot Pohang a marcat, în minutul 90+1, prin Hong.

Aflată pe locul 4 în play-off-ul din Coreea de Sud, Joenbuk a ratat astfel șansa să-și asigure un loc în următoare ediție a Ligii Campionilor Asiei. Va trebui acum să lupte cu Gwangju (locul 3) pentru locul din preliminarii. Cu trei meciuri rămase de jucat, diferența e de 4 puncte.

VIDEO. Mesajul redacției GSP, după ce ediția tipărită a fost închisă

Marius Șumudică, emoționat » Reacție de suflet după anunțul retragerii lui Mircea Lucescu: „Îl iubesc, mi-a marcat cariera”