INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ÎN LUPTĂ CU RECORDURILE

Del Piero, golurile 300 şi 301

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 martie 2010 00:00

Căpitanul lui Juventus a mai depăşit o barieră. Revenit titular după două etape de stat pe margine, Alessandro Del Piero a reuşit azi un start fenomenal contra Sienei, marcînd de două ori în primele 7 minute.

Deţinătorul recordului de prezenţe în Serie A în echipa torineză, Del Piero a ajuns astfel la cota de 301 goluri semnate în prodigioasa carieră începută în 1991 la Padova. Alex a ajuns la  13 goluri marcate contra Sienei. Juve are 3-1 la pauză în meciul cu echipa toscană, la care Paul Codrea nu este decît pe banca de rezerve. Celelalte două goluri au fost reuşite de Candreva, respectiv Maccarone.