INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ADVERSARI LIGĂ

Derby de antrenament » Basel nu a avut probleme cu St. Gall: 3-0. Urmează Steaua!

Căpitanul lui Basel, Streller, a fost și aseară la înălțime

Articol de - Publicat duminica, 20 octombrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 19 octombrie 2013 23:16

Cei mai buni jucători ai campioanei au fost Frei, gol şi assist, şi Stocker, care a alergat cît pentru două meciuri.

FC Basel este gata de Steaua. Elveţienii au făcut aseară un antrenament din derby-ul etapei, cu a treia clasată St. Gall: 3-0. Doar debutul a fost mai greu, pînă ce adversarii de marţi ai bucureştenilor i-au citit pe oaspeţi.

După ce Delgado a irosit prima mare ocazie (6), Frei a deschis scorul, din situaţie de singur cu portarul. Pînă la pauză putea egala Russo, "transversală", dar şi Frei l-a avut pe 2-0 în picior. Din nou singur cu goalkeeperul advers.

La reluare, un pic peste un sfert de oră i-a fost necesar campioanei Elveţiei să închidă definitiv meciul. Mai întîi a punctat Streller, din centrarea lui Frei, apoi omniprezentul Stocker l-a servit pe Xhaka şi s-a făcut 3-0. Era minutul 63. O dată încheiate conturile, antrenorul Murat Yakin i-a retras pe cei mai buni de pe teren aseară, Frei, Stocker şi Delgado. Meciul cu Steaua avea prioritate.

FC BASEL - ST. GALL 3-0
(F. Frei 27, Streller 51, Xhaka 63)
Sommer - Ajeti, Schar, Ivanov, Voser - F. Frei (72 Salah), Serey Die - Delgado (85 D. Degen), Xhaka, Stocker (72 Elneni) - Streller. Antr. M. Yakin

BRAUNSCHWEIG - SCHALKE 2-3
Dans pe sîrmă
Schalke s-a întors învingătoare din deplasarea de la Braunschweig, scor 3-2, dar a tremurat tot meciul. Fără portarul Hildebrand, K.P. Boateng, Farfan şi, din minutul 36, Hoger, toţi accidentaţi, "minerii" au fost salvaţi de puştii de 18 ani Meyer şi Goretzka, care au egalat la unu, respectiv la doi, înainte ca Neustaedter să facă 3-2.

CHELSEA - CARDIFF 4-1
Mourinho eliminat!
Condusă cu 1-0 din minutul 10 de Cardiff, Chelsea a egalat cu un gol neregulamentar, Eto'o suflîndu-i balonul dintre mîini portarului Marshall înainte ca acesta să ajungă la marcatorul Hazard. Managerul Jose Mourinho, mai mereu în conflict cu arbitrul de rezervă, a fost expediat în tribună în minutul 70. Pentru el a fost al 64-lea meci fără eşec în Premier pe Stamford Bridge.