INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CIOCĂNIŢI PE OLD TRAFFORD

"Dublă" Rooney, United revine la un punct de lider

Articol de - Publicat marti, 23 februarie 2010 00:00

La doar o săptămînă de la cele două goluri reuşite pe "San Siro" în poarta lui Milan în Ligă, Wayne Rooney a recidivat şi în campionat. Atacantul englez a deschis drumul spre un triumf clar al "diavolilor", 3-0 cu West Ham, în prologul etapei a 28-a.

Rooney a punctat în minutele 38 şi 55, iar Michael Owen a închis tabela cu zece minute înaintea finalului. Graţie acestei victorii, trupa lui Sir Alex Ferguson s-a apropiat la un singur punct de liderul Chelsea, care joacă diseară cu Inter în turul "optimilor" Ligii. United a devansat partida cu West Ham, pentru că duminică va disputa pe Wembley finala Cupei Ligii cu Aston Villa.