INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  STRANIERI

Duminică, ziua stranierilor! Vezi cum s-au mişcat Mutu, Izvoranu sau Gigel Bucur

Mutu a jucat după o lungă perioadă la Cesena (foto: daylife.com)

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 martie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 18 martie 2012 16:25

În această după-amiază, românii evoluează în toată Europa. Din Italia pînă în Rusia, stranierii încearcă să aducă puncte sau să marcheze goluri pentru echipele lor

ITALIA

Adrian MUTU (Cagliari - CESENA 3-0) / Atacantul român a fost titularizat după aproape o lună de pauză, însă nu a putut evita înfrîngerea formaţiei sale. Înlocuit de către Del Nero în minutul 72, cînd scorul era deja de 3-0. Toate golurile gazdelor au fost marcate de Pinilla.

ORA 16:00 / Ştefan RADU (Catania - LAZIO) / Radu este titular în echipa romană.

ORA 21:45 / Gabriel TORJE (UDINESE - Napoli) / Echipa românului Torje primeşte vizita proaspetei eliminate din UEFA Champions League

RUSIA

Gheorghe BUCUR (KUBAN - Rubin 1-0) / Bucur a fost titularizat de către Dan Petrescu, fiind înlocuit în minutul 90+4. A primit şi un cartonaş galben. Kuban a reuşit prima victorie în play-off şi se află la trei puncte de locul 5, care asigură prezenţa în viitoarea ediţie a Europa League.

Adrian ROPOTAN (Amkar - TOM TOMSK 0-0) / Adrian Ropotan a fost integralist în partida jucată de echipa sa, Tom Tomsk, la Perm. Românul s-a achitat foarte bine de sarcini, iar Tom a smuls un punct uriaş. Echipa lui Ropotan venea după primul succes obţinut după opt luni de zile.

UCRAINA

Silviu IZVORANU (Obolon - VOLIN LUŢK 1-0) / Izvoranu, intrat pe teren în minutul 42, a şi ieşit de pe gazon mai devreme. Românul a fost cel de-al doilea eliminat al echipei, primind două cartonaşe galbene, în minutele 74 şi 77. Obolon a învins prin golul lui Mandzyuk (81) şi părăseşte ultimul loc al clasamentului.

GERMANIA / 2

Ionuţ RADA (KARLSRUHER - Hansa Rostock) / Rada a început ca titular partida cu Hansa Rostock, principala contracandidată la retrogradare a alb-albaştrilor, rămînînd pe teren pînă la final. Jocul s-a încheiat la egalitate, 2-2

Emil JULA (DUISBURG - Bochum) / Jula a rămas pe banca de rezerve în partida cu VfL Bochum, cîştigată de Duisburg, scor 2-1

GRECIA

ORA 17:15  / Costin LAZĂR (Panaitolikos - PAOK) / Mijlocaşul central joacă o dificilă deplasare la Panaitolikos, ocupanta locului 14, dar o echipă care vine după două victorii consecutive

TURCIA

ORA 19:00 / Florin CERNAT (Gaziantepspor - KARABUKSPOR) / Cernat, căpitanul lui Karabuk, are o misiune dificilă la Gaziantep

FCSB a plecat în cantonamentul din Olanda cu o ținută inedită » Cine a lipsit din lotul campioanei în afară de cei 4 care sunt convocați la Euro

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!