INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA » WIGAN - CHELSEA 0-1

E Deco

Articol de - Publicat luni, 25 august 2008 00:00

Portughezul a marcat şi ieri, ca şi week-end-ul trecut, iar Chelsea e tot prima în Anglia, chiar dacă n-a jucat bine cu Wigan

Săptămîna trecută, Chelsea a făcut o demonstraţie de fot­bal. “Am crezut că e Brazilia, atît de frumos a fost jocul!”, a ex­cla­mat presa britanică după un splen­did 4-0 cu Portsmouth. Ma­na­gerul ad­versarilor, Harry Redknapp, re­mar­ca invidios: “Pasă şi sprint, pasă şi sprint. Permanentă mişcare. Fan­tas­tic”. Felipe Scolari îşi atinsese scopul.

Al doilea meci, ieri, cu Wigan, n-a mai fost atît de spectaculos. Nici pe departe. Iar Chelsea a fost parcă altă echipă. Care a uitat tot.

Nu şi-a creat aproape nici o ocazie, în timp ce Wigan a fost mereu lîngă poarta al­baştrilor. O tristă evoluţie a lon­do­ne­zilor, salvaţi de Petr Cech, o­mul partidei. I-a mai ajutat şi ar­bi­trul Alan Wiley, care le-a refuzat gaz­delor un pe­nalty.

Dar fără Deco, probabil că ar fi fost 0-0. Portughezul, resuscitat de Scolari, marcase şi week-endul pre­ce­dent, cu un trasor de la 35 de metri. Acum, Deco a transformat per­fect o lovitură liberă de la mar­gi­nea careului. O diagonală la vin­clu, un şut care a adus golul de 0-1. Şi încă trei puncte în bagajul oas­peţilor, primii în clasament după două runde.

Richards KO
Fază şocantă la meciul Man. City - West Ham (3-0). Imediat după pauză, Micah Richards s-a ciocnit cap în cap cu colegul său Ben Haim şi a stat 5 minute întins pe gazon fără să mişte. A fost scos pe targă cu masca de oxigen pe faţă.