INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FROSINONE - FIORENTINA 0-0

Emoții cu Tătărușanu » Portarul român era să comită o gafă uriașă cu Frosinone, dar și-a reparat greșeala

Tătărușanu a ajuns la 12 meciuri fără gol primit în acest sezon de Serie A

Articol de - Publicat luni, 21 martie 2016 00:00

Portarul oaspeților a repus la un adversar, dar și-a reparat greșeala parând șutul lui Tonev.

Ciprian Tătărușanu l-a copiat ieri pe Manuel Neuer. Exact ca neamțul de la Bayern contra lui Juventus, în Ligă, portarul Fiorentinei i-a pasat și el unui adversar aflat în apropierea careului său.

O repunere cu mâna, balonul a ajuns la Tonev, iar atacantul lui Frosinone a tras cu sete, spre colțul lung. Numai că "tricolorul" și-a răscumpărat singur greșeala și a respins cu pumnii (71).

Zece minute mai târziu, Kragl l-a lăsat spectator pe Tătă cu o bombă de la distanță, ce a lovit "transversala". A fost ultima fază cu emoții pentru fostul goalkeeper al Stelei, care ieșise în evidență în prima repriză.

Parându-i șutul aceluiași Kragl (26), pentru ca nici un minut mai târziu să se întindă și să rețină balonul expediat de Gucher la colțul scurt.

TORINO - JUVENTUS 1-4: Buffon, 973!

Juve și-a revenit repede după "șocul" de la Munchen, 2-4 cu Bayern, dar ieri toți ochii au fost pe Buffon. Portarului bianconero îi mai trebuiau 4 minute pentru a depăși recordul de invincibilitate stabilit de Sebastiano Rossi (Milan, 929 minute) și nu doar că și-a atins obiectivul, dar a ridicat considerabil ștacheta: 973 de minute! A fost învins doar din penalty (48).