INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED

Erik Ten Hag a explicat de ce l-a schimbat pe Casemiro la pauză: „Am vrut să văd mai mult fotbal din partea echipei”

Erik ten Hag

Articol de - Publicat duminica, 08 octombrie 2023 14:35 / Actualizat duminica, 08 octombrie 2023 15:25

Erik Ten Hag (53 de ani) a explicat după victoria cu Brentford de sâmbătă, scor 2-1, de ce l-a schimbat pe Casemiro (31 de ani) la pauză. În momentul înlocuirii, „diavolii” erau conduși cu 1-0, după un șir de gafe în apărare.

Casemiro a pornit lanțul greșelilor de la primirea golului. Internaționalul brazilian a pierdut mingea la mijlocul terenului, Victor Lindelof (29 de ani) a respins balonul eronat în careu, iar apoi a urmat gafa lui Andre Onana (27 de ani), care a fost învins ușor, mingea trecându-i pe sub braț.

Momente cumplite pentru familia lui Yossi Benayoun! Nepotul lui s-a luptat și a ucis 3 teroriști Hamas. Cumnatul a fost rănit!
RĂZBOI ÎN ISRAEL

Casemiro a fost schimbat la pauză cu Christian Eriksen (31 de ani).

Ten Hag: „Am vrut să văd mai mult fotbal, să legăm jocul mai bine”

Ten Hag, managerul „diavolilor” a motivat după meci decizia de a-l înlocui pe Casemiro: „Am vrut să văd mai mult fotbal din partea echipei, să pasăm, să legăm jocul mai bine, de aceea am decis să-l introduc pe Eriksen.”

Ten Hag a fost inspirat când l-a trimis în teren pe Scott McTominay (26 de ani) în minutul 87. Scoțianul a reușit o dublă în minutele 3 și 7 ale prelungirilor și au adus o victorie importantă pentru Manchester United, care pierduse deja 4 meciuri în 7 etape în Premier League.

Ten Hag: „Am arătat că echipa are caracter”

Ten Hag a ținut să-și felicite jucătorii după victoria din prelungiri cu Brentford: „Am răsuflat ușurat, părea un meci dezastruos pentru noi, dar am reușit să întoarcem scorul. Am arătat că echipa are caracter, am rezistat presiunii și am continuat să forțăm.

Uneori trebuie să-ți faci singur norocul, am insistat foarte bine. Sunt foarte mândru de echipă, au jucat bine tot meciul. Am avut încredere tot timpul.”

Ianis Hagi îi taxează pe jucătorii care refuză să mai vină la loturile naționale: „Aici nu vii pentru bani! Cine nu se simte român, să meargă acolo unde simte”