Comentarii (15)
stefdomi
stefdomi  •  02 Martie 2023, 21:03
Postat de nicu72 pe 02 Martie 2023, 11:02

Nu e sub 60 de minute, dar nici prea mult deasupra. 61-62 de minute in campionatele occidentale conform statisticilor. Mie imi place ideea cu oprirea cronometrului, pentru ca nu suport tavalelile si vaicarelile domnilor fotbalisti, dar as vedea doua reprize de 35 de minute.

Eu zic de Liga I… afară clar se joacă mai cursiv și mai mult.

nicu72
nicu72  •  02 Martie 2023, 11:02
Postat de stefdomi pe 01 Martie 2023, 22:17

Nonsens e că durata efectivă de joc la meciurile de 90 de minute e de sub 60 de minute…

digitalmasacrer
digitalmasacrer  •  02 Martie 2023, 09:34

Ar trebui sa fie timpul de joc efectiv de 90 de minute. Sa vedem cum mai trag de timp jucatorii, daca stiu ca pot sa joace o noapte intreaga.

catalin.palcu
catalin.palcu  •  01 Martie 2023, 23:54
Postat de 1948 pe 01 Martie 2023, 22:44

metodele de a trage de timp sunt multe. Se va contabiliza timpul scurs din momentul in care portarul aseaza mingea la 6m pana in momentul in care o degajeaza? de obicei trec 15 sec. Apoi " mersul agale" al jucatorilor spre corner, pregatirea loviturii,samd O schimbare pe care as face o ,ar fi ca fiecare jucator care solicita ingrijiri sa stea 5 min pe margine,timp in care sa primeasca ingrijirile solicitate. Astfel s ar gandi de doua ori daca sa si lase echipa in inferioritate cu riscul de a primi gol. In general oprirea cronometrului ar fi o idee buna. Dar trebuie facuta in toate cazurile de trageri de timp.

Reversul e ca s-ar putea sa fie o accidentare cat se poate de reala si sa penalizezi echipa respectiva sa joace in 10 oameni pt 5 minute

eterrna.terrra.nova
eterrna.terrra.nova  •  01 Martie 2023, 23:52

De ce nu schimba si regula hentului poti marca cu mana o data pe meci. Superliga lui Perez e salvarea fotbalului fifa si uefa sunt doar glume corupte.

mafa  •  01 Martie 2023, 22:38

Îşi bar joc de fotbal...Maradona s-ar răscoli in moment !!!...

stefdomi
stefdomi  •  01 Martie 2023, 22:17
Postat de Jj23ab pe 01 Martie 2023, 21:19

Inteleg faza cu timpul efectiv de joc, dar sa schimbi durata unui meci de la 90 de minute la 60.....e un non-sens

sportix
sportix  •  01 Martie 2023, 21:42

Asta cu timpul efectiv de joc este o idee foarte buna, pana la urma tot in jur de 80-90 de minute ar dura meciul incluzand opririle, dar s-ar elimina tragerile de timp, certurile cu arbitrii, minutele care se pierd dupa goluri, la schimbari, etc... Eu as merge si mai departe si as implementa schimbarile ca la handbal, jucatorul sa iasa 5-10 minute, sa se odihneasca si sa poata intra inapoi ... cred ca ar dinamiza jocul foarte mult si probabil s-ar inscrie mult mai multe goluri. Deasemenea ar aparea alte sisteme tactice noi si toti jucatorii de pe banca de rezerve ar avea sansa sa contribuie efectiv la joc.