INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATLETICO MADRID - BARCELONA 1-1

FOTO + VIDEO Barcelona evită in-extremis înfrângerea în derby-ul cu Atletico » Suarez i-a salvat pe catalani înainte de final

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 octombrie 2017 23:54

Atletico Madrid și Barcelona au oferit un meci superb, încheiat la egalitate, 1-1, în derby-ul etapei a opta din La Liga.

Gazdele au început mai bine meciul și a avut două ocazii bune în primele 10 minute, ambele ratate de Griezmann.

Madrilenii au deschis în cele din urmă scorul în minutul 21, prin tânărul Saul Niguez, care a marcat cu un șut superb de la marginea careului.

Barcelona a avut prima ocazie notabilă abia în minutul 57, când lovitura liberă bătută magistral de Messi a lovit bara. Tot Messi a fost aproape de gol în minutul 71, argentinianul șutând puțin pe lângă dintr-o poziție favorabilă.

Catalanii au egalat în cele din urmă în minutul 82, prin Luis Suarez, care a înscris cu capul după o centrare bună a lui Sergi Roberto.

Messi putea da lovitura în minutul 93, dar a executat o lovitură liberă dintr-o poziție bună direct în brațele lui Oblak.

Barcelona e în continuare lider, cu 22 de puncte, la cinci distanță de Real Madrid, ocupanta locului doi. Echipa lui Zidane s-a impus cu emoții astăzi pe terenul lui Getafe, scor 2-1 (Detalii despre meci, aici)

Atletico Madrid completează podiumul, situându-se pe locul trei, cu 16 puncte.

Atletico Madrid - Barcelona 1-1
Au marcat: Saul '21 / Suarez '82