INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

FOTO + VIDEO Șoc în Spania! Girona întoarce soarta meciului cu Real Madrid, iar echipa lui Zidane e la 8 puncte de Barca

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 octombrie 2017 19:16

Real Madrid a suferit azi un eșec total surprinzător pe terenul nou-promovatei catalane Girona, scor 1-2, iar șansele la titlu au scăzut alarmant.

Girona - Real Madrid 2-1
Au marcat: Stuani '54, Portu '59 / Isco '12

TEXT / VIDEO

Madrilenii au început meciul fulgerător, iar Isco a deschis scorul după doar 12 minute, printr-un șut din interiorul careului.

Nimeni nu avea să anticipeze însă desfășurarea ostilităților din repriza secundă. În doar patru minute, Girona a preluat conducerea grație golurilor lui Stuani, minutul 54, și Portu, minutul 58.

Echipa lui Zidane s-a năpustit în atac până la final, dar nu a reușit să dezlege jocul bine organizat defensiv al echipei catalane.

Real Madrid rămâne pe locul trei, cu 20 de puncte, iar distanța față de Barcelona e una incredibilă: opt puncte după doar 10 etape! În plus, madrilenii sunt departe și de locul doi, surpriza plăcută Valencia aflându-se pe a doua treaptă a podiumului, cu 24 de puncte.

Grație supersuccesului cu Real, Girona a urcat până pe locul 11, cu 12 puncte.

3 golurii-a dat Stuani lui Real în 13 dueluri: primele 2 cu Espanyol (2013, 2015)

1.028 de zileau trecut de la ultimul meci în care Real a pierdut după ce-a condus la pauză în LaLiga, 1-2 cu Valencia

Girona: Bono - Maffeo, Espinosa, Juanpe, Muniesa, Aday - Portu, Granell Nogue, Pons, Garcia - Stuani