INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  HAMBURG - SCHALKE 2-1

Galactic a fost doar Van Nistelrooy

Articol de - Publicat duminica, 22 august 2010 00:00

Olandezul, "dublă", a cîştigat duelul cu Raul, fostul său coechipier de la Real

Trei ani şi jumătate au evoluat împreună la Real, ieri s-au aflat faţă în faţă în derby-ul Hamburg - Schalke: Ruud van Nistelrooy contra lui Raul. Duelul celor doi gemeni ai golului, 468 de reuşite împreună pînă la ora meciului, l-a cîştigat olandezul. Detaşat.

Deja obişnuit cu rigorile Bundesligii, lui Van Nistelrooy i-a trebuit totuşi o repriză ca să-şi intre în ritm. Dar din momentul în care şi-a reglat ţinta, cu o "transversală" din lovitură liberă, a fost letal. Atacantul Hamburgului a deschis scorul pentru gazde imediat după pauză şi a închis apoi tabela la 2-1.

De partea cealaltă, Raul nu s-a simţit în largul său. La primul meci oficial pentru "mineri", madrilenul s-a văzut că mai are nevoie de timp pentru a se integra în jocul noii sale echipe. El a căutat să se facă util cu pase inteligente şi creînd culoare coechipierilor. Însă la zestrea de 229 de reuşite pe care le are în cont, toate date în Primera, pentru Real, n-a reuşit să adauge nimic. Iar în minutul 63, Magath l-a schimbat.

BAYERN - WOLFSBURG 2-1 Revolta lui Demichelis
Un scandal în culise şi emoţii la debutul lui Bayern în noul sezon (2-1 cu Wolfsburg). Demichelis a refuzat să fie rezervă şi a cerut să nu fie trecut nici pe foaie. Iar acum ameninţă cu plecarea. Cu aşa atmosferă în culise, dar şi din cauza pasivităţii dovedite în startul reprizei secunde, soldată cu golul de 1-1 al lui Dzeko, campioana a fost la un pas de un semieşec. Schweinsteiger a rezolvat problema celor 3 puncte abia în prelungiri.