INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA REGELUI

GALERIE FOTO și VIDEO Victorie după aproape 10 ani de așteptare! Barcelona a câștigat pe Anoeta, scor 1-0 » Doar Messi și Iniesta au prins și precedenta victorie

Articol de GSP - Publicat vineri, 20 ianuarie 2017 09:52

FC Barcelona a câștigat pentru prima dată după o pauză de aproape 10 ani pe Anoeta în fața celor de la Real Sociedad, scor 1-0.

VEZI VIDEO

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 21, de Neymar, din penalty. Acesta a fost meciul tur al sferturilor de finală din Cupa Regelui.

Meciul n-a fost unul foarte spectaculos, în afara golului mai fiind tras doar un singur șut pe spațiul porții, tot în dreptul Barcelonei.

Gazdele n-au reușit să țintească poarta apărată de Cillessen în ciuda faptului că au controlat în mare parte jocul.

Ultima victorie în 2007

Precedentul succes al Barcelonei pe Anoeta se întâmpla în mai 2007, când antrenorul catalanilor era Frank Rijkaard.

Barça se impunea atunci cu 2-0, goluri Iniesta și Eto'o. Mai mult, de la acel joc Jasper Cillessen e primul portar al Barçei care reușește să nu primească gol pe terenul lui Sociedad.

Din acea echipă, la Barcelona mai evoluează doar Messi și Iniesta.