INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURCIA

Gaziantep, echipa antrenată de Marius Șumudică, eliminată din Cupa Turciei » Alexandru Maxim a ratat o lovitură de la 11 metri

Alexandru Maxim a ratat o lovitură de la 11 metri, foto: twitter Gaziantep

Articol de - Publicat miercuri, 07 februarie 2024 21:46 / Actualizat miercuri, 07 februarie 2024 22:17

Gaziantep, echipa antrenată de Marius Șumudică, a fost eliminată din Cupa Turciei de Fenerbahce în faza optimilor, scor 0-2.

Florin Niță (36 de ani), Deian Sorescu (26 de ani), Alexandru Maxim (33 de ani) și Denis Drăguș (24 de ani) au evoluat în această partidă. Maxim a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 29, la scorul de 0-1.

Pavel Badea, despre ideea momentului în fotbalul craiovean, fuziunea celor două rivale: „Să-i vedem dacă vor!” » Ce șanse de reușită are acest plan
UNIVERSITATEA CRAIOVA

Gaziantep, eliminată de Fenerbahce

Fenerbahce s-a impus fără probleme pe terenul lui Gaziantep. Scorul final a fost stabilit încă din prima repriză. Michy Batshuayi (30 de ani) a deschis scorul în minutul 17, după o lovitură de la 11 metri.

De un penalty a beneficiat și trupa lui Marius Șumudică, dar nu a reușit să profite, iar Alexandru Maxim a ratat egalarea în minutul 29. Nu s-a făcut 1-1, iar Fenerbahce a înscris golul 2 în minutul 31, prin același Batshuayi, în minutul 31.

Deian Sorescu a văzut un cartonaș galben chiar înainte de pauză. Maxim și Drăguș au fost înlocuiți de Șumudică după primele 45 de minute. Cu 30 de minute înainte de final, pe teren a intrat și Junior Morais (37 de ani), fostul jucător de la Astra, FCSB și Rapid.

Sorescu a fost înlocuit și el în minutul 68. S-a terminat 2-0 pentru Fenerbahce, care s-a calificat în sferturile Cupei Turciei. Cel mai probabil, acest trofeu nu era atât de important pentru Șumudică, ținând cont de situația din clasament.

Gaziantep este pe locul 18, al doilea care retrogradează, după 24 de etape, cu 24 de puncte acumulate. Urmează duelul cu Istanbulspor, în deplasare, pe 11 februarie.

Marius Șumudică: „Meciul din weekend e mult mai important”

Șumudică a declarat chiar înaintea meciului faptul că duelul cu Istanbulspor este mult mai important.

„Le-am spus jucătorilor mei că acest meci va fi ca un antrenament mai dur din punct de vedere fizic deoarece avem un meci foarte important în weekend contra celor de la Istanbulspor.

Adversarii noștri sunt foarte puternici, îi respectăm pe cei de la Fenerbahce, dar jucătorii mei trebuie să dea sută la sută pe teren”

VIDEO. Csaba Asztalos: „CNCD s-a autosesizat după declarațiile lui Dorinel Munteanu”