INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CM U20 EGIPT

Ghana U20 a cîştigat în 10 oameni CM din Egipt

Articol de GSP - Publicat vineri, 16 octombrie 2009 00:00

Ghana U20 - Brazilia U20 0 - 0 (4-3 după penalty-uri) (Finala CM U20 Egipt)

Arbitru: Frank de Bleeckere (Belgia)
Stadion: Internaţional, Cairo
Suporteri: 67.814
Cartonaşe roşii: - / Addo ('37)

Echipa din Ghana a rãmas în inferioritate numericã în minutul 37, atunci cînd Addo a comis un fault dur la mijlocul terenului şi a primit direct cartonaşul roşu de la arbitrul Frank de Bleeckere.

Prima reprizã a aparţinut ratãrilor sud-americanilor, Henrique şi Teixeira trecînd pe rînd, prin faţa deschiderii scorului.

Chiar dacã a rãmas cu un om mai puţin, Ghana a rezistat atacurilor din prima reprizã e echipei din Brazilia şi a încercat sã punã probleme în atac.

În repriza secundã, Junior, Renan şi Maicon i-au înlocuit pe Douglas, Henrique şi Costa, pentru Brazilia. Giuliano (Brazilia) a fost blocat foarte bine în faţa porţii Ghanei, în minutul 82 şi scorul de pe tabelã a rãmas neschimbat. Ghana a ştiut sã facã uitat handicapul cãpãtat în minutul 37 şi a jucat de la egal la egal cu selecţionata Braziliei.

În ultimele minute ale timpului regulamentar, fundaşul Rafael Doloi (Brazilia) a pãrãsit accidentat terenul dupã un duel cu Ayew, dar a reuşit sã reintre din primul moment al reprizelor de prelungire. Brazilia a fost cel mai aproape de gol în minutul 97, atunci cînd Maicon a ratat dintr-o poziţie de singur cu portarul.

Soarta meciului s-a decis la loviturile de departajare, care au adus victoria fotbaliştilor din Ghana.

ALEX TEIXEIRA - apărat

6 - 7 a fost raportul cornerelor, favorabil Braziliei, care a avut şi cea mai bună posesie: 57%

Ca sã ajungã în finala Campionatului Mondial, Ghana a trebuit sã treacã de Africa de Sud (2-1 dupã prelungiri), Republica Korea (3-2) şi Ungaria (3-2), în timp ce brazilienii au învins pe Uruguay (3-1), Germania (2-1 dupã prelungiri) şi Costa Rica (1-0).

Golgeterul turneului este Dominic Adiyiah (Ghana), care a marcat 8 goluri în 7 meciuri.

Ghana: Agyei - Inkoom, Mensah, Addo, Addy, Quansah, A. Badu, Ayew, Rabiu, Osei, Adiyiah

Brazilia: Rafael - Douglas, Dalton, R. Toloi, Renan, Diogo, A Teixeira, Kardec, Giuliano, P. Henrique, Souza