INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

REZUMAT VIDEO Pentru prima dată în 93 de ani » Noua senzație din La Liga a mai năucit un adversar și scrie istorie

Girona FC a câștigat cu Mallorca, scor 5-3, și a urcat pe primul loc în La Liga. Gruparea catalană are un start impresionant de sezon, cu 16 puncte în 6 etape jucate/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 23 septembrie 2023 19:43 / Actualizat sambata, 23 septembrie 2023 21:40

Girona FC a câștigat cu Mallorca, scor 5-3, și a urcat pe primul loc în La Liga. Gruparea catalană are un start impresionant de sezon, cu 16 puncte în 6 etape jucate.

Girona, club înființat în 1930 și revenit în La Liga în 2022, scrie istorie. Pentru prima dată de la înființare, echipa catalană a ajuns pe primul loc în prima ligă spaniolă, acolo unde stat doar câteva ore, până la victoria Barcelonei cu Celta Vigo (3-2).

Mourinho a lăsat-o mască pe jurnalista din Moldova: „Știu un singur cuvânt în limba română”
INEDIT

Girona, start de senzație în La Liga

După 5-3 cu Mallorca, Girona a rămas neînvinsă în acest sezon. Are 16 puncte obținute din 5 victorii și un egal, dar și un golaveraj impresionant, 16-7.

Cu Mallorca, Girona a fost condusă din minutul 4, după golul lui Muriqi, dar a revenit până în pauză și a intrat a cabine cu 4-1. David Lopez, Dovbyk, Martin și Yangel Herrera au marcat în prima repriză, iar Savio a dus scorul la 5-1 în minutul 57. Mallorca s-a trezit prea târziu și a înscris două goluri pe final, prin Prats ('88, 90+5').

Etapa trecută, Girona trecuse de Granada cu 3-0. Printre victimele catalanilor se mai numără Getafe (3-0), Sevilla (2-1) și Las Palmas (1-0). Singurul pas greșit a venit în prima etapă, 1-1 cu Real Sociedad.

VIDEO. Rezumat: Girona - Mallorca 5-3

Veste mare pentru Real Madrid înainte de „El Derbi” » E apt de joc și gata de spectacol: „Risc ZERO. Este deja istorie”