INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FINALA CUPEI ANGLIEI » CHELSEA - EVERTON 2-1

Happy-end

Articol de - Publicat duminica, 31 mai 2009 00:00

Prin cîştigarea Cupei, Chelsea a salvat sezonul şi i-a făcut un cadou la despărţire managerului Guus Hiddink

Chelsea a evitat în ultima clipă să încheie încă o stagiune cu mîinile goale. În ciuda unui arbitraj potrivnic în finala cu Everton (2-1), albaştrii şi-au adjudecat pînă la urmă ultimul trofeu al sezonului: Cupa Angliei. N-are aura unui titlu în Premier League sau a unui triumf în Ligă, dar e mai bun decît nimic. Iar aşa cum a punctat şi Lampard, reprezintă un mod onorabil de a-i spune "la revedere" managerului Guus Hiddink, împrumutat în urmă cu trei luni şi jumătate de la "naţionala" Rusiei.

Blitz-gol
Ultimele 90 de minute ale tehnicianului olandez pe banca lui Chelsea au început însă cu o lovitură de teatru. Abia trecuseră 25 de secunde de la primul fluier şi Everton a deschis scorul: Saha, cu un voleu din interiorul careului mare. Cel mai rapid gol din istoria competiţiei! E adevărat însă că la faza premergătoare, Pienaar a primit balonul în poziţie de ofsaid. Dacă arbitrii ar fi sancţionat-o, cum se impunea, nu s-ar fi înscris.

Drogba omoară spectacolul
Chelsea a încercat să replice imediat, dar s-a lovit de un adevărat zid. David Moyes a luat exemplul lui Hiddink din semifinala de Ligă cu Barcelona şi şi-a aşezat jucătorii pe 3 linii. O vreme i-a mers, dar pînă la urmă, Drogba tot a găsit o fisură şi a egalat, la prima ocazie adevărată a echipei sale: 1-1. Reuşita ivorianului a dăunat spectacolului. Dacă Everton a continuat să se închidă, oamenii lui Hiddink n-au mai riscat nici ei prea mult.

Rezolvă Lampard
Nici băncile tehnice n-au venit la reluare cu idei novatoare. Moyes s-a preocupat să-şi astupe gaura de pe flancul drept al apărării şi l-a înlocuit pe Hibbert, depăşit constant de Malouda. Iar după un sfert de oră şters, omologul său, Hiddink, a apelat la Ballack. Armă redutabilă la faze fixe şi la penalty-uri, dacă s-ar fi ajuns acolo. Nu s-a ajuns însă nici măcar la prelungiri, pentru că Lampard a prins un şut de zile mari şi a rezolvat problema învingătoarei încă din minutul 72. Diferenţa putea fi mai consistentă, dacă arbitrul Webb nu greşea din nou. Poliţistul din Rotherham i-a refuzat un gol valabil lui Malouda, pe motiv că balonul revenit din "transversală" n-ar fi trecut linia porţii, şi un penalty clar lui Lampard.