INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER - AC MILAN 2-0

Inter a bătut Milanul în inferioritate » Fără rival

Articol de - Publicat luni, 25 ianuarie 2010 00:00

Nerazzurrii, fără Sneijder, eliminat în minutul 27, au cîştigat cu 2-0 şi s-au distanţat la 9 puncte în frunte

Se conturează încă un scudetto la orizont pentru Inter. Echipa lui Jose Mourinho, a demonstrat-o şi derby-ul de aseară cu Milan (2-0), n-are concurenţă în Italia la ora actuală. Marea sa rivală n-a reuşit să speculeze nici măcar superioritatea numerică de care a beneficiat începînd din minutul 27, cînd a fost eliminat Sneijder, pentru a-şi lua revanşa după acel 0-4 din tur.

Cît a avut efectivul complet, Inter a fost patronul jocului. Şi-a deschis scorul repede, prin Milito. După ieşirea lui Sneijder din scenă, Milan a echilibrat întrucîtva disputa. Dar degeaba. De marcat, tot coechipierii lui Chivu au marcat: Pandev, din lovitură liberă (65), după ce, în prealabil, nimerise doar bara. Ronaldinho? Jucătorul de care se temea atîta preşedintele interist Moratti a dezamăgit total. Nici măcar penalty-ul acordat în prelungiri, la henţul lui Lucio, eliminat şi el, n-a reuşit să-l transforme.