INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER - JUVENTUS 1-0

VIDEO+FOTO Inter e în finala Cupei Italiei! Victorie la limită în derby-ul cu Juventus

Articol de - Publicat miercuri, 26 aprilie 2023 23:56 / Actualizat joi, 27 aprilie 2023 03:47

Inter s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce s-a impus, pe teren propriu, în derby-ul cu Juventus, 1-0.

• Fiorentina - Cremonese este a doua semifinală. Meciul se joacă joi. În tur, formația viola a câștigat cu 2-0.

După egalul din tur, 1-1, cele două echipe porneau cu șanse egale la calificarea în finală. După un echilibru în primele minute, gazdele au dat lovitura în minutul 16.

Cupa Italiei 22/23: Inter Milano - Juventus 1-0. Foto: Imago
+8 FOTO

Inter, victorie cu Juventus și calificare în finala Cupei Italiei

La capătul unei acțiuni colective, fundașul Federico Dimarco a fost găsit excelent în careu de Barella. Italianul a șutat din prima, de la 10 metri, și l-a învins pe portarul Perin, reușind singurul gol al meciului.

După pauză, în minutul 53, Inter a punctat din nou, prin Edin Dzeko, însă reușita atacantului bosniac a fost anulată pentru ofsaid.

Până la final, Juventus a forțat egalarea, dar nu a avut forța să treacă de apărarea trupei lui Simone Inzaghi, iar Inter și-a asigurat calificarea Cupei Italiei, competiție pe care a câștigat-o de 8 ori, ultima dată la finalul sezonului trecut.

Inter - Juventus 1-0

Inter - Juventus, echipele de start

Inter: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Calhanoglou, Mkhitaryan, Dimarco - Dzeko, Laurato Martinez
Rezerve: Botis, Cordaz, Asllani, Bellanova, Brozovic, Carboni, Correa, D'Ambrosio, De Vrij, Gagliardini, Gosens, Lukaku, Zanotti
Antrenor: Simone Inzaghi

Juventus: Perin - Bonucci, Bremer, Alex Sandro - De Sciglio, Miretti, Locatelli, Rabiot, Kostic - Di Maria - Chiesa
Rezerve: Pinsoglio, Szczensy, Danilo, Fagioli, Gatti, Millik, Paredes, Pogba, Rugani, Soule
Antrenor: Massimilliano Allegri