INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  YOUTH LEAGUE

FOTO Thriller cu șase goluri în Țara Bascilor! Echipa lui Cristi Chivu, egalată în minutul 90 în grupele Youth League

Echipa lui Cristi Chivu, egalată în minutul 90 în grupele Youth League. Foto: inter.it +16   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 20 septembrie 2023 16:32 / Actualizat miercuri, 20 septembrie 2023 16:57

Inter U19, echipa pregătită de Cristi Chivu (42 de ani), a debutat astăzi în grupa D a Youth League cu un rocambolesc 3-3 împotriva lui Real Sociedad. Juniorii nerazzurri au condus cu 2-0 și 3-2, dar au scăpat victoria în final.

Cristi Chivu a fost foarte aproape de victorie în primul meci din cadrul grupei D a Youth League. Inter U19 a remizat astăzi (3-3) cu Real Sociedad, în Centro Sportivo Zubieta XXI (n.r.- terenul de antrenament al lui Real Sociedad).

Mihai Rotaru vrea să dea lovitura! Pe cine a căutat ca să preia Universitatea Craiova
UNIVERSITATEA CRAIOVA

Nerazzurrii au început în forță duelul din Țara Bascilor și după numai 7 minute conduceau cu 2-0!

Sarr a deschis scorul din penalty (5), iar două minute mai târziu Kamate a dublat avantajul cu un șut plasat din afara careului. Dar nu a fost un galop de sănătate pentru echipa antrenorului român, întrucât Sociedad a redus imediat diferența prin Orobengoa (11).

Inter U19, echipa lui Cristi Chivu, vulnerabilă la fazele fixe

Același Orobengoa a ratat o mare ocazie de egalare, lovind bara.cu poarta goală în față. Real a preluat inițativa, însă n-a capitalizat pe tabela de marcaj dominarea din teren.

Inter nu a rezistat presiunii gazdelor și a încasat al doilea gol (53), Martin punctând cu capul după un corner. Tot dintr-o fază fixă a venit și reușita cu care nerazzurrii au trecut din nou în avantaj, semnată de Matjaz.

+12 FOTO

Elevii lui Chivu au încercat să apere rezultatul, numai că slăbiciunea la momentele statice ale jocului i-a costat iarăși. O fază trasă la indigo cu golul de 2-2 și cu același Martin la finalizare. 3-3 în minutul 90!

Acesta a și fost scorul final, la capătul unui meci spectaculos și cu multe faze de poartă.

Real Sociedad U19 - Inter U19 » Echipele de start

• Marcatori: 5' Sarr, 7' Kamate, 11' Orobengoa / 53' Martín, 63' Matjaz, 90' Martín

Real Sociedad U19 (4-3-3): 1. Zango - 2. Nores (66' Amenabar), 4. Martin, 5. Ropero (58' Gorosabel), 3. Olarra - 10. Arruti (58' Eceizabarrena), 6. Lebarbier, 8. Garcia (76' Arenzana) - 7. Ramirez (66' Garro), 9. Mariezkurrena, 11. Orobengoa
Antrenor: Mikel Llorente

Inter U19 (4-3-3): 1. Calligaris - 2. Aidoo (72' Guercio), 15. Stante, 6. Maye (46' Matjaz), 3. Cocchi - 8. Di Maggio, 4. Stankovic, 14. Berenbruch (73' Bovo) - 10. Kamate (82' Vedovati), 9. Sarr, 11. Quieto (73' Spinacce)
Antrenor: Cristian Chivu

12 meciuri fără eșecare Cristi Chivu cu Inter U19 în campionatul Primavera 1 și în Youth League

Inter U19, echipa lui Cristi Chivu, are o grupă complicată în Youth League

Inter U19 mai este în grupă cu Benfica și Salzburg, care se înfruntă începând cu ora 16:00, la Caixa Futebol Campus (Seixal). Nerazzurri au următorul meci acasă pe 3 octombrie, în compania celor de la Benfica.

În campionatul Primavera 1, Inter este pe locul al doilea după trei etape, cu 7 puncte, la două „lungimi” de liderul Milan.