INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA / SAMPDORIA - INTER 1-0

Intraţi la apă

Articol de - Publicat duminica, 27 septembrie 2009 00:00

Cu Chivu folosit mijlocaş stînga din minutul 62, milanezii au bifat primul eşec în acest campionat, pierzînd după 10 ani la Genova

După 10 ani, Inter s-a scufundat aseară în portul Genova, 0-1 cu Sampdoria, înregistrînd primul eşec în campionat. Mourinho a început ofensiv, adăugîndu-l pe Balotelli lîngă Eto'o şi Milito. Dar abia la jumătatea reprizei, milanezii au ameninţat serios poarta, şutul lui Cambiasso fiind parat de Castelazzi. Samp a replicat imediat cu marea ratare a lui Mannini, care a luftat la 11 metri, în poziţie centrală! Genovezii au ajuns cu emoţii la pauză, după ce Lucchini a scăpat cu "galben" la intrarea dură asupra lui Balotelli, iar Cassano a fost avertizat pentru simulare.

Echilibrul s-a păstrat la reluare. Milito a alunecat şi n-a putut împinge în plasă mingea respinsă de Castelazzi la execuţia lui Balotelli. Şutul lui Pazzini a fost deviat în corner, iar imediat Santon l-a blocat cu mîna în careu pe Poli, dar arbitrul Rizzoli nu a dat penalty. În căutare de soluţii, Mourinho a băgat doi mijlocaşi odihniţi, Chivu pe stînga şi Stankovici în spatele vîrfurilor, de unde a dispărut Balotelli. Dar nu i-a ieşit mutarea! Santon l-a lăsat pe Mannini să centreze şi Pazzini l-a bătut pe Julio Cesar (72). Inter a acuzat şocul. Eto'o a tras "peste" din pasa lui Chivu. Care apoi i-a anulat golul lui Quaresma, fiind prins în ofsaid! Nici Lucio nu l-a suprins pe Castellazzi din lovitură liberă în prelungiri şi campionii s-au predat.

Pato, salariu dublat
Înaintea partidei de diseară cu Bari, transmisă în direct de la ora 21:45 de "Digisport Plus", Pato a semnat prelungirea contractului cu Milan. Vicepreşedintele Adriano Galliani a anunţat că atacantul brazilian (20 de ani) va rămîne pe "San Siro" pînă la 30 iunie 2014, cu două sezoane mai mult decît acordul stabilit în august 2007. Pentru a risipi zvonurile legate de un transfer la Chelsea, lui Pato i s-a mărit considerabil şi salariul anual. Potrivit "Corriere dello Sport", el va încasa 4 milioane de euro, dublu faţă de cît avea în vechiul angajament.

13 şuturi spre poartă a trimis aseară Inter, doar 3 nimerind buturile lui Castellazzi