INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAMPIONATUL EUROPEAN U21

Italia tremură după înfrângerea cu Cehia » Germania se distrează cu Danemarca și face un pas mare spre semifinalele CE U21

Berardi în acțiune. Foto: Guliver/GettyImages

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat joi, 22 iunie 2017 17:06

Șansele de calificare ale Italiei în semifinalele EURO U21 atârnă de un fir de ață după înfrângerea surprinzătoare în fața Cehiei, 1-3. În celălalt meci al grupei C, Germania a trecut fără emoții de Danemarca, scor 3-0.

După un început bun de partidă, în care Federico Bernardeschi l-a pus la grea încercare pe Lukas Zima cu un șut din apropiere (11'), tânăra Squadra Azzurra s-a văzut condusă din minutul 24, Michal Travnik executându-l pe Donnarumma după o acțiune frumoasă pe cont propriu (24').

Pressingul italienilor din repriza secundă a dat roade în minutul 70, atunci când, după mai multe ocazii irosite, Berardi a restabilit egalitatea în urma unei respingeri nefericite a lui Zima. Bucuria trupei lui Di Biagio a durat doar 9 minute, Havlik readucând din nou cehii în avantaj după o incursiune în careul Italiei (79'). Cireașa de pe tort a fost golul lui Michael Luftner care, după un slalom printre fundașii italieni, l-a lăsat fără replică pe Donnarumma cu un șut năprasnic de la aproape 30 m, stabilind scorul final, 3-1.

În cealaltă confruntare a grupei, nemții au dominat autoritar pe tot parcursul partidei, iar după câteva ocazii ratate în prima repriză, Davie Selke a deschis scorul cu o execuție de mare finețe (53').

Marc-Oliver Kempf a majorat diferența cu un șut din prima în urma unui corner executat de Max Meyer (73'), iar peste doar alte 6 minute Nadien Amiri a închis tabela după o acțiune ca la carte a "panzerelor" (79'). Cu două înfrângeri categorice, Danemarca este prima echipă eliminată de la turneul din Polonia.

Ultimele două meciuri ale grupei C (Italia-Germania și Cehia-Danemarca) se vor juca sâmbătă, 24 iunie, de la ora 21:45, ora României. Italienii sunt obligați să învingă Germania pentru a mai spera la calificare, în timp ce Cehia are nevoie de o victorie cu Danemarca pentru a prinde locul 2, cu condiția ca Italia să scoată cel mult un punct din meciul cu nemții.

sursa: uefa.com

Ultimele două meciuri ale grupei C ( Italia-Germania și Cehia-Danemarca) se vor juca sâmbătă, 24 iunie, de la ora 21:45, ora României. Italienii sunt obligați să învingă Germania pentru a mai spera la calificare, în timp ce Cehia are nevoie de o victorie cu Danemarca pentru a prinde locul 2, cu condiția ca Italia să scoată cel mult un punct din meciul cu nemții.