INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA / BAYERN - HOFFENHEIM 2-1

"Jos pălăria!"

Articol de - Publicat duminica, 07 decembrie 2008 00:00

După victoria din prelungiri a campioanei, Ribery a recunoscut că Hoffenheim e cea mai bună echipă care a vizitat Munchenul

Hoffenheim şi Bayern au ajuns braţ la braţ la şefia Bundesligii. Şi au dovedit că rămîn cele mai bune trupe ale campionatului şi în derbyul de vineri seară, transmis de Sport Klub. Aproape că nici nu a contat că bavarezii au triumfat în prelungiri (2-1), după un meci nebun.

Liderul din satul de 3.272 de suflete a visat la trei puncte de Moş Nicolae şi să ierneze pe primul loc. Mai ales după ce Ibisevici a deschis scorul, cu golul 18 în acest campionat al bosniacului! "La 0-1, nu mai speram decît la un egal", mărturiseşte Toni, ratangiul gazdelor. Norocul proverbial albavarezilor şi gafele naive ale apărării lui Rangnick au răsturnat însă rezultatul, într-un final dramatic. "Demenţă, Klinsi! Doar aşa cîştigă Bayern", a titrat ieri Bild.

Pînă şi Ribery a recunoscut meritele lui Hoffenheim. "A fost cel mai greu meci acasă. Trebuie să ne scoatem pălăria în faţa lor. Ţin extraordinat mingea, au o echipă frumoasă şi cu foame de victorii. Am trăit un joc nebun din toate punctele de vedere", spune francezul.

"Hoffenheim e cel mai valoros adversar întîlnit în acest sezon. De aceea victoria e şi mai frumoasă"
Jurgen Klinsmann, antrenor Bayern

Nouă note 2!
Nivelul ridicat al partidei a fost confirmat şi de notele mari acordate ieri de cotidianul Bild. Nu mai puţin de nouă de 2 (foarte bine). Ba, Ibisevici, Weis, Compper şi Beck de la învinşi, respectiv Van Bommel , Lahm, Lucio şi Rensing, adică oamenii de apărare de la Bayern. Cei mai slabi de pe teren au fost Ibertsberger, nota 5, vinovat la golul lui Toni, portarul Haas, cu intervenţii nesigure, tot 4, respectiv Schweinsteiger şi Van Buyten (4).

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”