INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA / STOKE - LIVERPOOL 1-1

Jucătorii lui Liverpool au avut o criză de nervi după ce au fost egalaţi în ultimul minut

Liverpool
Liverpool

Articol de - Publicat duminica, 17 ianuarie 2010 00:00

Egalaţi în ultimul minut, jucătorii lui Liverpool s-au certat între ei, dar s-au luat şi de arbitru la vestiare

Încă un şoc pentru Liverpool. După eliminarea ruşinoasă din Cupa Angliei, 1-2 cu Reading, adversara Urziceniului în "16"-imile Europa League n-a scos decît un punct, ieri, pe terenul modestei Stoke City (1-1). "O remiză cu iz de înfrîngere", după cum a recunoscut şi atacantul Dirk Kuyt.

Egalaţi în ultimul minut, oaspeţii şi-au pierdut nervii şi, la final, pe tunelul care duce la vestiare, s-au certat între ei, reproşîndu-şi unul altuia greşelile de marcaj de la gol. Ulterior, ei şi-au îndreptat "tunurile" şi spre arbitrul Lee Mason.

Olandezul Kuyt i-a imputat "centralului" un penalty neacordat în prima parte, după un fault comis de Higginbotham asupra lui Lucas, iar managerul Rafa Benitez chiar două. "Cînd arbitrajul te dezavantajează şi mai iei gol şi pe final e greu să-ţi stăpîneşti nervii", şi-a apărat tehnicianul spaniol elevii la conferinţa de presă.

Bilet de avion pentru Rafa
Remiza cu Stoke a adîncit şi mai mult ruptura dintre suporterii lui Liverpool şi managerul Rafa Benitez. În timpul partidei, un fan ce stătea în spatele băncii de rezerve a afişat prompt un bilet de avion "special" (foto) pentru tehnicianul spaniol.