INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA » ARSENAL - CHELSEA 0-3

Killer Chelsea

Articol de - Publicat luni, 30 noiembrie 2009 00:00

Arsenal a rămas cu dominarea şi cu ratările, liderul s-a ales cu golurile şi cu punctele puse în joc

Chelsea nu are doar jucători unul şi unul, ci şi acele calităţi care departajează echipele mari de cele mărunte: disciplină tactică, sînge rece, eficacitate. Aseară, în derby-ul cu Arsenal (3-0), a făcut o adevărată demonstraţie de cum poţi să-ţi supui adversarul lăsîndu-i impresia că are jocul în mînă pentru a-l lovi decisiv.

"Tunarii" au plecat în meci parcă împinşi de un arc şi vreme de un sfert de oră au fost la cîrmă. Dar asaltul asupra jumătăţii adverse nu le-a adus nimic pe tabelă. În schimb, Chelsea putea marca încă de la prima ocazie, numai că arbitrul Andre Marriner i-a refuzat lui Anelka un penalty clar (19).

Golurile au venit abia pe finalul primei reprize. Drogba, în vinclu, din centrea lui Ashley Cole, şi Vermaelen, autogol, "servit" de acelaşi Cole: 0-2. Meciul era deja jucat, dar demonstraţia lui Chelsea a continuat şi în repriza secundă. Iar golul a picat din nou la final: Drogba, cine altul?, din lovitură liberă.

FLASH

EVERTON - LIVERPOOL     0-2

Îşi revin "cormoranii"

Liverpool dă semne că-şi revine: 2-0 în derby-ul cu Everton. Sau altfel spus, a doua victorie în ultimele şapte etape de campionat. Chiar dacă trupa lui Rafa Benitez a avut şi destulă şansă, primul gol fiind de fapt un autogol al lui Yobo, pînă la urmă contează rezultatul. Succesul vine numai bine pentru a mai stinge din amarul părăsirii Ligii încă din faza grupelor.