INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA » SIENA - AC MILAN 1-5

La galop

Articol de - Publicat luni, 16 martie 2009 00:00

Rămasă doar cu obiectivul locului 3, trupa lui Carlo Ancelotti a defilat cu Siena, care a contat tot meciul pe Codrea

Eliminată din lupta pentru "scudetto", din Cupa UEFA şi din Cupa Italiei, Milan nu se mai bate decît pentru locul 3. Obiectivul de care depinde rămînerea antrenorului Ancelotti. "Rossonerii" au defilat însă ieri (5-1) contra Sienei, care a mizat tot meciul pe Paul Codrea.

Cu Kaka şi Ronaldinho refăcuţi, însă rezerve, Milan şi-a făcut viaţa uşoară din start. Kharja l-a faultat imprudent în careu pe Flamini, iar Pirlo a transformat precis penaltyul. Şi chiar înaintea pauzei, Inzaghi a prins un voleu imparabil, după cornerul bătut de Beckham. 0-2, la capătul unei reprize în care ne-a dat emoţii Codrea, lovit la genunchi de Flamini. Iar portarul Dida a debutat în acest campionat, înlocuindu-l pe Abbiati, accidentat de Favalli!

Showul a continuat şi cu Kaka, intrat la reluare. Pato a reuşit o "doppietta", Pippo s-a intercalat între golurile brazilianului şi l-a imitat, rotunjind succesul oaspeţilor. Dar şi totalul golurilor sale în carieră la 300, primul fiind realizat în 1992, cînd Inzaghi avea doar 19 ani.