INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GENOA - AS ROMA 4-1

REZUMAT VIDEO Genoa genială: meci perfect cu AS Roma, 4-1 » Radu Drăgușin, pasă de gol în fața lui Jose Mourinho

Radu Drăgușin (în stânga) a dat o pasă de gol în Genoa - AS Roma 4-1 // foto: Guliver/GettyImages +19   FOTO

Articol de - Publicat joi, 28 septembrie 2023 23:43 / Actualizat vineri, 29 septembrie 2023 09:16

Cu Radu Drăgușin integralist și George Pușcaș rezervă, Genoa a făcut un meci perfect cu AS Roma și a câștigat, 4-1, în etapa a 6-a din Serie A.

Formația antrenată de Alberto Gilardino a reușit să facă un meci foarte bun în defensivă, iar în atac a fost extrem de precisă, profitând din plin de fiecare șut pe poartă.

Radu Drăgușin, pasă de gol în Genoa - AS Roma 4-1

Cu intervenții foarte bune în defensivă, fundașul Radu Drăgușin și-a făcut simțită prezența și pe faza ofensivă. În minutul 74, la 2-1, internaționalul de 21 de ani a dat și o pasă de gol.

După un corner executat la colțul lung, Drăgușin a recentrat perfect, cu capul, în fața porții, de unde Thorsby a reluat din prima și a făcut 3-1.

Drăgușin, printre cei mai buni de pe teren

Radu Drăgușin a fost imperial și a intervenit decisiv în mai multe rânduri. Evoluția lui a fost apreciată de Gazzetta dello Sport, care i-a dat nota 6,4, la fel ca lui Frendrup. Doar Gudmundsson (6,8) și Retegui (6,5) au luat note mai mari de la Genoa.

Genoa lui Radu Drăgușin, meci perfect

Genoa a început tare meciul și a deschis scorul în minutul 5, prin Gudmundsson. Avantajul a durat doar 17 minute, Roma egalând prin Cristante (22). Echipa lui Gilardino a intrat în avantaj la pauză, după ce Retegui a făcut 2-1, în minutul 45, cu un șut din mijlocul careului.

În repriza a doua, Genoa a mai marcat de două ori. După golul lui Thorsby (74), Messias a făcut 4-1, finalizând din prima, de la 7 metri, o centrare venită pe jos.

+15 FOTO

Cu această victorie, Genoa a ajuns pe locul 11 în Serie A, cu 7 puncte (două victorii, un egal și trei înfrângeri).

De partea cealaltă, AS Roma rămâne doar pe 16, cu 5 puncte după 6 etape (o victorie, două egaluri, trei înfrângeri).

Clasamentul din Serie A

FINAL » Genoa - AS Roma 4-1

Genoa - AS Roma, echipe de start

Genoa: Martinez - Bani, Drăgușin, Vasquez - Sabelli, Strootman, Badelj, Frendrup, Matturo - Gudmundsson, Retegui
Rezerve: Sommariva, Leali, De Winter, Galdames, Haps, Hefti, Jagiello, Kutlu, Malinovsky, Pușcaș, Messias, Thorsby
Antrenor: Alberto Gilardino

AS Roma: Patricio - Mancini, Llorente, Ndicka - Kristensen, Cristante, Paredes, Spinazzolla - Dybala, Lukaku, Pellegrini
Rezerve: Svilar, Boer, Aouar, Azmoun, Belotti, Bove, Celik, El Shaarawy, Karsdrop, Pagano, Pisilli, Zalewski
Antrenor: Jose Mourinho

Stadion: Stadio Luigi Ferraris
Arbitru: Daniele Orsato

Alarmă, Valentin Mihăilă: nu a mai jucat un meci integral de peste un an!

Deian Sorescu, gol în secunda 87 în Polonia

Ce scrie presa din Ungaria după eșecul drastic cu Elveția de la EURO: „Nici măcar Dumnezeu”
Euro 2024
Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat
Sărbătoare la Focșani, dar nu pentru CS Dinamo! Echipa Ministerului de Interne, un nou FAIL în goana după Liga 2! Cunoaștem ultima echipă promovată în liga secundă