INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED - SOUTHAMPTON, FINALA CUPEI LIGII ANGLIEI

VIDEO + FOTO » Manchester United câștigă Cupa Ligii după o finală superbă cu Southampton » Ibrahimovici a fost eroul partidei

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 februarie 2017 17:53

Manchester United a cucerit cea de-a cincea Cupă a Ligii din istorie, după o finală de toată frumusețea cu Southampton, încheiată 3-2.

• În urma acestui succes, United a devenit cea mai titrată echipă din Anglia, cu 42 trofee, devansând-o astfel pe Liverpool.

FINAL » Manchester United - Southampton 3-2 (Ibrahimovici 19, 87 Lingard 39 / Gabbiadini 45+1, 49) / VIDEO

"Diavolii" au deschis scorul în minutul 19, prin Ibrahimovici, care a tranformat superb o lovitură liberă de la 22 metri.

Lingard a majorat avantajul lui United în minutul 39, dar Gabbiadini a redus din diferență în prelungirile primei reprize.

Tot italianul a fost cel care a restabilit egalitatea și a reaprins spreranțele "sfinților" în minutul 49, când a marcat cu un șut superb din interiorul careului.

Deși jocul părea că se îndreaptă spre prelungiri, Manchester United a marcat golul decisiv în minutul 87, prin Ibrahimovici, care a marcat cu capul după centrarea perfectă venită de la Herrera.

Manchester United câștigă astfel cea de-a cincea Cupă a Ligii din istorie, după edițiile câștigate în 1992, 2006, 2009 și 2010.

Totodată, "diavolii" au câștigat cel de-al doilea trofeu de la venirea lui Mourinho, după ce s-au mai impus în Supercupă în fața campioanei Leicester.

Echipele de start:

Manchester United: de Gea- Valencia, Bailly, Smalling, Rojo - Herrera, Pogba - Lingard, Mata, Martial - Ibrahimovici

Southampton: Forster - Cedric, Stephens, Yoshida, Bertrand - Ward- Prowse, Romeu, Davis - Redmond, Gabbiadini, Tadici

Florin Gardoș nu a fost inclus în lotul "sfinților" pentru această finală.

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping