INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ASIEI

Marea favorită Japonia, eliminată în „sferturile” Cupei Asiei » Cum arată tabloul semifinalelor

Marea favorită Japonia a fost eliminată de Iran în „sferturile” Cupei Asiei, scor 1-2. În celălalt meci al zilei, Qatar a învins Uzbekistanul. A fost 1-1 la finalul timpului regulamentar, 3-2 la loviturile de departajare.

Articol de - Publicat sambata, 03 februarie 2024 21:13 / Actualizat sambata, 03 februarie 2024 21:13

Japonia are o generație de excepție, cu 19 fotbaliști care evoluează în Europa. Niponii vânau al 5-lea triumf la Cupa Asiei, primul după cel din 2011.

Drăgușin a jucat 11 minute în Everton - Tottenham. De ziua lui de naștere, românul a fost implicat în 3 faze
PREMIER LEAGUE

Japonia, eliminată de la Cupa Asiei

Morișca de pase a selecționerului Hajime Moriyasu a fost ineficientă în fața Iranului, chiar dacă Morita a deschis scorul în minutul 28.

Mohammad Mohebi a egalat în minutul 55, o execuție elegantă din 11 metri. Soarta calificării a fost decisă de Alireza Jahanbakhsh. Atacantul lui Feyenoord a avut nervii tari și a transformat penalty-ul.

Iran avansează în semifinale. Acolo va da peste Qatar. Reprezentativa pregătită din decembrie 2023 de Tintin Marquez a trecut la loviturile de departajare de Uzbekistan.

Rezultatele din sferturile Cupei Asiei:

• Tadjikistan - Iordania 0-1
  • Australia - Coreea de Sud 1-2
  • Iran - Japonia 2-1
  • Qatar - Uzbekistan 1-1 (3-2 după loviturile de departajare)

Programul semifinalelor Cupei Asiei:

• 6 februarie, ora 17:00 » Iordania - Coreea de Sud
  • 7 februarie, ora 17:00 » Iran - Qatar

Finala este programată pe stadionul Lusail, sâmbătă, 10 februarie, de la ora 17:00.

Japonia deține recordul de trofee la Cupa Asiei, cu 4 distincții. E urmată de Arabia Saudită (3) și Iran (3). Coreea de Sud s-a impus în două rânduri, iar ultima semifinalistă, Qatar, este chiar campioana en-titre.

Meci NEBUN în Premier League! Newcastle și Luton au oferit un spectacol cu 8 goluri
Premier League
Victorie pentru Barcelona cu Alaves, Ianis Hagi a fost introdus pe final » Eliminare controversată la catalani
Alaves - Barcelona 1-3