INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Marica iar fără gol » I-a arătat Van Nistelrooy!

Articol de - Publicat duminica, 14 februarie 2010 00:00

În timp ce "tricolorul" a ratat exasperant, olandezul a rezolvat victoria Hamburgului la Stuttgart cu o "dublă" la debut: 3-1

După cinci succese în serie şi un total de şapte meciuri fără înfrîngere, Stuttgartul lui Ciprian Marica a intrat ieri la apă: 1-3 cu Hamburger SV. Principalii responsabili pentru "şocul" suferit de şvabi: "tricolorul" şi Ruud van Nistelrooy.

Marica a bifat al doilea meci consecutiv în care nu s-a lipit de gol, deşi oportunităţi a avut destule. La 0-1, chiar înaintea pauzei, a prins un şut bun de la 14 metri, dar portarul Rost s-a întins şi a respins. La 1-1, în repriza secundă, a irosit în două rînduri şansa de a-şi aduce echipa în avantaj. Mai întîi a reluat alături, de la numai 6 metri, balonul scăpat în faţă de Rost, pentru ca apoi să-i ofere acestuia ocazia să-şi repare greşeala.

Dacă românului i-au lipsit sîngele rece şi precizia, a venit Ruud van Nistelrooy să-i arate cum se dau golurile. La prima apariţie în tricoul Hamburgului după transferul de la Real, olandezului i-au fost de ajuns 10 minute , pentru a-şi regla tirul, plus două mingi bune. Le-a transformat pe ambele în goluri, din poziţii mult mai dificile decît cele din care ratase Marica, şi a decis partida.

Reţeta succesului: pizza cu nutella
Van Nistelrooy le-a dezvăluit jurnaliştilor germani secretul reuşitelor sale: "La restaurantul meu favorit din Madrid, Tute e Peppino, îmi aduceau la desert pizza cu nutella. E un deliciu! Şi se prepară foarte simplu: blat fierbinte, unt rece şi cremă de ciocolată". Atacantul în vîrstă de 33 de ani a mai povestit că, la finalul meciurilor Realului de pe Bernabeu, "îmi livrau pizza chiar la vestiar".

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni