INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGUE 1

Duelul mascotelor în Rennes - Nantes » După un placaj ca la rugby mascota lui Nantes a fost luată cu targa

Articol de - Publicat luni, 02 octombrie 2023 15:01 / Actualizat luni, 02 octombrie 2023 15:51

Rennes și Nantes s-au înfruntat în epilogul etapei cu numărul 7 din Ligue 1, unde gazdele s-au impus cu scorul de 3-1. Un incident neobișnuit a avut loc la acest meci, când mascota lui Rennes a placat-o ca la rugby pe mascota lui Nantes, care a avut nevoie de îngrijiri medicale și a părăsit spațiul terenului cu targa.

Mascota lui Nantes, un canar, a pierdut duelul cu cea a lui Rennes, la fel ca și echipa sa, care a pierdut duelul de pe teren. În urma incidentului, canarul și-a pierdut capul de la costum și în ciuda condiției medicale din acel moment, a reușit să-l pună înapoi pentru a rămâne în rol.

Belarus a rămas fără portarul titular înaintea meciului cu România. Accidentare teribilă suferită de Plotnikov
PRELIMINARII EURO 2024

În rol a rămas și mascota lui Rennes care a fost surprinsă la finalul meciului bucurându-se de victorii, atât cea din teren a echipei, cât și victoria sa asupra mascotei rivale.

Rennes a deschis scorul în minutul 6 prin Benjamin Bourigeaud (29 de ani) care a transformat o lovitură de la 11 metri. Nantes a egalat chiar înainte de pauză, în minutul 45, prin Pedro Chirivella (26 de ani).

Atacantul de doar 18 ani, Desire Doue, a readus-o pe Rennes în avantaj în minutul 73, iar în minutul 77 Nantes rămânea în inferioritate numerică după eliminarea lui Mostafa Mohamed (25 de ani).

Egipteanul a faultat ușor un adversar care proteja mingea, iar când arbitrul i-a arătat cartonașul galben, atacantul lui Nantes a reacționat nervos și a fost eliminat imediat. Și în drum spre vestiare, Mohamed a lovit lucruri din jurul său. Scorul final a fost stabilit în minutul 90+6 prin penalty-ul transformat de Arnaud Kalimuendo (21 de ani).

Vezi și alte știri:

Simona Halep, apariție elegantă la evenimentul de la București » Discurs pe scenă: „O spun din tot sufletul, mai ales în aceste momente”
EVENIMENT
Gazeta l-a vizitat pe Lucian Bute în Canada » Interviu rar cu fostul campion mondial: „Am fost foarte afectat psihic, după meciul cu Froch. Am intrat într-o mică depresie”
INTERVIU

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă