Articol de GSP - Publicat duminica, 06 decembrie 2009 00:00
Atacantul argentinian al formaţiei FC Barcelona, Lionel Messi, a primit, duminică, trofeul Balonul de Aur, decernat de publicaţia France Football, în cadrul emisiunii Telefoot de la postul de televiziune TF1.
Îmbrăcat în costum, cu cravată neagră, Messi a declarat că dedică trofeul coechipierilor săi de la FC Barcelona. "Dedic acest Balon de Aur colegilor mei. Îl împart cu ei. Sunt foarte fericit să fiu primul argentinian, dar şi primul jucător format la Barcelona ce primeşte acest trofeu. Mulţumesc familiei mele, prietenilor şi mai ales fraţilor mei care sunt mereu alături de mine", a declarat Messi.
Lionel Messi a câştigat Balonul de Aur, cu 473 de puncte, urmat de portughezul Cristiano Ronaldo, cu 273 puncte. Messi a câştigat în acest an cu FC Barcelona campionatul Spaniei, Cupa Spaniei, Liga Campionilor şi Supercupa Europei.
Sursă: Mediafax