INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TRANSFER

Milan vrea să transfere un campion mondial de la Chelsea!

Articol de George Titus AlbulescuJURNALISPORT - Publicat marti, 04 octombrie 2016 15:36

Spaniolul Cesc Fabregas este dorit de echipa italiană AC Milan, unde ar putea ajunge din iarnă, la schimb cu Mattia De Sciglio, însă clubul Chelsea solicită în plus și o sumă de bani.

Milan a fost interesat de Fabregas și în vară, dar Antonio Conte, managerul lui Chelsea, a vrut să-l păstreze la echipă pe campionul mondial. Dar, după ce spaniolul nu a fost folosit niciun minut în ultima partidă disputată în Premier League împotriva lui Hull City, viitorul său pe ”Stamford Bridge” pare sumbru.

Fabregas, fostul mijlocaș al lui Arsenal și Barcelonei, a adunat doar 87 de minute în cele patru partide în care a fost folosit, în actualul sezon al campionatului englez. El a fost introdus doar o singură dată titular, nereușind să marcheze nicin gol pentru formația patronată de Roman Abramovici.

Apărarea lui Chelsea este destul de fragilă în acest sezon, sub comanda lui Conte, care încearcă cu disperare să fortifice cvartetul defensiv ce a încasat numai puțin de 9 goluri în cele șapte etape desfășurate în Premier League.

Mattia De Sciglio, 23 de ani, a impresionat în tricoul lui AC Milan, pentru care a jucat 90 de meciuri începând din anul 2011, când a fost promovat de la echipa de tineret a clubului italian, unde a jucat începând cu 2002.

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului