INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - FIORENTINA

Surpriza etapei în Serie A: Fiorentina i-a dat trei pe „San Paolo” campioanei Napoli!

Napoli - Fiorentina / Sursă foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 08 octombrie 2023 23:50 / Actualizat duminica, 08 octombrie 2023 23:53

Fiorentina a produs surpriza etapei în Serie A. Formația viola a așternut liniștea pe San Paolo, învingând-o pe campioana Napoli cu 3-1.

Meciul a început abrupt, cu oaspeții deschizând scorul după doar șapte minute. Cehul Brekalo a înscris printr-un șut excelent plasat, iar misiunea napolitanilor se anunța încă de atunci una dificilă. Forcing-ul gazdelor a avut efecte abia înainte de pauză, când Osimhen a egalat din penalty.

Părea că Napoli va reuși să întoarcă meciul în favoarea ei, însă Fiorentina, cu un sezon solid în spate, a „răsturnat” calculele hârtiei.

Giacomo Bonaventura a înscris de lângă defensiva visătoare a lui lui Rudi Garcia în minutul 63. Gruparea din Firenze a mai înscris și în prelungiri, prin Nicolas Gonzalez, și a urcat pe locul 4 în Serie A, devansând-o chiar pe Napoli.

FINAL » Napoli - Fiorentina 1-3

Napoli - Fiorentina, echipe de start

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Ostigaard, Natan, Olivera - Anguissa, Lobotka, Zielinski - Politano, Osimhen, Kvaratskhelia
Antrenor: Rudi Garcia

Fiorentina: Terracciano - Kayode, Milenkovic, Quarta, Parisi - Arthur, Duncan - Ikone, Bonaventura, Brekalo - Nzola
Antrenor: Vincenzo Italiano

Stadion: San Paolo
Arbitru: Federico La Penna

Victor Osimhen, apărat de suporteri după atacul unei prezentatoare TV

După ce l-a criticat pe Victor Osimhen, Marika Fruscio, prezentatoare TV din Italia și fan Napoli, a fost ținta reproșurilor suporterilor atacantului nigerian.

Într-o postare pe rețelele sociale, Marika le-a răspuns: „Dragi nigerieni, sunt o femeie care lucrează la o emisiune TV despre fotbal. Da, m-am referit la Victor, dar nu am vrut să îl atac. A fost pur și simplu o opinie. Iubesc Africa și mereu am apreciat talentele de acolo”.

VIDEO Throwback: cele mai bune momente ale lui Napoli din sezonul în care a cucerit titlul

Vinicius Jr., fermecat de Jude Bellingham: „S-a născut să joace la Real Madrid”

Veste cruntă în fotbalul israelian » Un fost jucător a fost asasinat de teroriștii Hamas!