INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NEWCASTLE - LIVERPOOL 0-2

VIDEO + FOTO Liverpool s-a întors » Victorie cu Newcastle și continuă cursa pentru loc de Champions League

Newcastle - Liverpool/ foto Imago Images +7   FOTO
Newcastle - Liverpool/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 18 februarie 2023 21:25 / Actualizat sambata, 18 februarie 2023 21:37

Liverpool a câștigat cu Newcastle, scor 2-0, în deplasare, în cel mai tare meci al etapei #24 din Premier League.

Rezultatele etapei #24 din Premier League

Startul de meci a găsit-o pe Newcastle în atac și nimic nu prevestea ce avea să se întâmple în următoarele 20 de minute Almiron a scăpat singur cu Allsion, dar a fost blocat de portarul brazilian, în minutul 4. A urmat coșmarul pentru „coțofene”.

Aston Villa - Arsenal, thriller în Premier League: 6 goluri, două reveniri și un final nebun
ASTON VILLA - ARSENAL 2-4

Newcastle, 12 minute de coșmar cu Liverpool

Alexander-Arnold i-a trimis o pasă lungă lui Nunez, Darwin a preluat și a rămas singur cu Pope. L-a învins pe englez cu sânge rece, cu un șut tare, cu piciorul drept ('10). Reușita a fost analizată de VAR pentru un posibil henț al lui Nunez la preluare, dar s-a dovedit că mingea îl lovise în piept.

Salah și Gakpo au contribuit la golul de 2-0, doar 7 minute mai târziu. Egipteanul a pasat, olandezul a preluat în careu și l-a învins pe Pope din cădere. A fost al doilea meci consecutiv cu gol marcat pentru Gakpo, care punctase și etapa trecută, la 2-0 cu Everton.

Coșmarul lui Newcastle a continuat. Portarul Nick Pope a avut un moment de uluială la mijlocul reprizei și s-a întins să îl deposedeze pe Salah în afara careului, cu mâna. A făcut henț și a primit roșu. Englezul va rata finala Cupei Ligii, cu Manchester United, pe 26 februarie. Abia după o jumătate de oră s-au trezit „coțofenele”. Saint-Maximin a trimis cu stângul, dar Allison a respins în bară.

foto Imago Images
+3 FOTO

Liverpool se apropie de Newcastle în clasament

Newcastle a mai avut o bară, prin fundașul Burn. Pe final, ambele echipe au fost aproape de gol. Wilson a trimis periculos, dar Allison a avut o intervenție fantastică. În prelungiri, și Jota a fost aproape de gol. A trimis puțin alături cu capul, la o fază la care putea să paseze în fața porții.

Liverpool a urcat pe locul 8 și e la 6 puncte de Newcastle, care se află pe locul 4.

FINAL. Newcastle - Liverpool 0-2

Newcastle - Liverpool, echipele de start:

Newcastle: Pope - Trippier, Schaer, Botman, Burn - Longstaff, Joelinton, Anderson - Almiron, Isak, Saint-Maximin
Antrenor: Eddie Howe

Liverpool: Allison - Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Bajcetic - Salah, Nunez, Gakpo
Antrenor: Jurgen Klopp

• Van Dijk joacă primul meci după accidentarea de pe doi ianuarie, de la partida pierdută cu Brentford, 1-2.

Stadion: St James' Park
Arbitru: Anthony Taylor

Danilo, destăinuire tulburătoare după moartea lui Atsu: „Noi, în superficialitatea noastră, râdeam... Ce lovitură direct în stomac”

Emiliano Martinez, ținta glumelor după meciul cu Arsenal: „Odată «tunar, mereu «tunar»”

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”

În 1987 termina în fața lui Hagi în cursa pentru Balonul de Aur, acum e agent imobiliar » Și-a schimbat și look-ul: „Samuraiul a plecat în vacanță!”